הלנה ופאריס

מיהי אותה הלנה, גבריה רבת יופי בה בחר פאריס ובכך המיט על ארצו שנות מלחמה ארוכות?

הלנה, בתם של לאוס ולדה אשר הפכה עצמה לאווזה כדי לחמוק מחיזוריו של זאוס. אך לא אל מהיר חימה כזאוס יכנע לתרמית שכזאת, עד מהרה הוא הפך עצמו לברבור ופיתה את לדה. עקב כך הטילה לדה ביצה ממנה בקעה בהמשך הלנה. בגלל יופיה היוצא מגדר הרגיל של הלנה, ניטשו עוד בילדותה מאבקים הרסניים בין מחזריה הרבים.

לבסוף נישאה הלנה למנלאוס, החזק ממלכי יוון אולם לאחר ״משפט פאריס״ קיימה אפרודיטה את הבטחתה וגרמה לאישה היפה בעולם, הלנה ליפול בקסמיו של פאריס שהתאהבה בעלם הצעיר והיפה ושהניים חזרו לטרויה. השניים חיו בארמונו של אביו של פאריס, מלך טרויה, אולם מנלאוס, הבעל הנבגד לא וויתר, אסף כבני ברית את כל מלכי יוון שהתאגדו לצבא אחד. לבני הברית נדרשו עשר שנים תמימות כדי להכריע את חומות ספרטה. פאריס נפצע אנושות בקרב ומת. לאחר מותו נשא אחיו דפובוס את הלנה עד אשר נרצח בידי מנלאוס אשר לקח את אשתו חזרה.

למיתוס זה כאמור אינסוף ייצוגים באומנות הקלאסית והמודרנית וכמובן בשירה, תיאטרון ובקולנוע. אחד הציורים הידועים של פאריס והלנה צוייר ע״י ז׳אק לואי דויד, אשר היה הצייר האישי של הקיסר נפוליאון ואחראי לציוריו המפורסמים ביותר. דויד אשר הושפע מאד מהאומנות הקלאסית היה אמן מוערך מאד. במהלך המהפכה הצרפתית, הוא יזם את חיבורה של רשימת המצאי של האוצרות הלאומיים במדינה, ובכך הפך לאחד ממייסדיו של המוזיאון הצרפתי. את סיפור אהבתם של פאריס והלנה הוא צייר בשמן בשנת 1788. הציור לוכד את הנאהבים חולקים רגע אינטימי, במעין בודואר צרפתי. הציור משקף היטב את סגנונו הניאו-קלאסי של הצייר.

ציור מלא קסם זה מוצג במוזיאון לאומנות דקורטיבית בפריז.

מליצה בחום.
שלכם בידידות,
ריקי שחם, מדריכת טיולים