טיול לדלפי

#shahamriki # shaham-riki #rikishaham #riki-shaham #ריקישחם #ריקי-שחם #שחםריקי #שחם-ריקי
דלפי היא ללא ספק אחד היעדים המרתקים ביוון ואחרי האקרופוליס, הוא האתר הארכיאולוגי הפופולרי ביותר ביוון.
יקיצה בשעת בוקר מוקדמת באתונה, קפה חם ונסיעה של 180 ק”מ ואנחנו בעולם הישן, עולמם של אפולו, גאיה, פוסידון, פיתיה כוהנת האורקל בדלפי ואחרים.
העיר נבנתה על מורדות הר פרנסוס, משקיפה על מפרץ קורינתוס ועל עמק המלא בעצי זית וברוש.
השקט שבה, ההוד והדר של ההרים הנפגשים עם הים, גורמים לשמיים להיראות קרובים במיוחד.
דלפי בימי קדם נחשבה למרכז העולם, המקום שבו שמים וארץ נפגשו. לפי המיתולוגיה, דלפי היה מקום המפגש של שני נשרים, שנשלחו על ידי זאוס בכיוונים מנוגדים. מקום מפגשם סימל את מרכז העולם. היא הפכה למרכז הפולחן לאל אפולו, בנו של זאוס, שגילם משמעת מוסרית רוחנית צלולה שאין בה רבב. בתקופת יוון העתיקה, דלפי היה המקום בו האדם היה הכי קרוב לאלוהים.
גם בימינו המקום טובל בקסם הררי, ירוק, מקום ללא זמן אליו מגיעים מיליוני מטיילים.
אנשים רבים שמטיילים איתי לדלפי אומרים שהם חשו ‘משהו’. יש כאלה שמאמינים כי רוח אפולו עדיין מתגוררת בדלפי וכשם שהוא היה לפני אלפי שנים, רוחו הזכה עדיין שם, זמינה לענות על שאלות ולתת מכוחו ומחוכמתו למי שזקוק לכך.

דלפי ידועה בעיקר בשל האורקל שהייתה במקדש אפולו. כוהנת האורקל בדלפי הייתה ידועה בשם פיתיה. אפולו דיבר אל הבאים למקדשו באמצעות האורקל שלו, שהייתה צריכה להיות אישה מבוגרת שלא דבר בה רבב שנבחרה מקרב פשוטי העם של האזור. הנביאה קיבלה את השם פיתיה ואנשים רבים הגיעו לדלפי כדי להיוועץ בה בנושאים שונים. גם מנהיגי העם והצבא עלו אליה לרגל לפני כל החלטה חשובה שקיבלו. תשובותיה תמיד ניתנו בחידות. הייתה לה השפעה רבה ברחבי העולם היווני, ונהגו להתייעץ איתה לפני כל האירועים החשובים: יציאה למלחמה, הקמת מושבות, הקמת בריתות של שלום.

המקדש ההדור אשר משקיף על נקיק עמוק היה הבית של הפיתיה, שם הכריזה את הנבואות שלה בעוד כוהני המקדש תירגמו אותם לבני העם. בפתח מקדש זה היה מגולף המשפט הידוע “דע את עצמך”.

אומנם מרבית מבנה המקדש לא שרד את השנים, אך בכל פעם אני מגיעה לדלפי אני חשה כי סביר להניח כי סביר שאפולו עדיין ממשיך לדבור את חוכמתו ורק אנחנו בני התמותה מעט איבדנו את היכולת או הרצון שלנו להקשיב. אולי כל מה שצריך זה ראש פתוח ולב חפץ לשמוע את קולה של האורקל מדלפי שהפיץ במשך מאות שנים חוכמה לאנושות.
או במילים אחרות, בכל טיול לדלפי, אני אומרת לבני לוויתי שאם אתה הולך להקשיב עם הלב שלך, מישהו או משהו עשויים לדבר איתך.
מוזמנים לטייל איתי בדלפי.
שלכם בידידות,

1 thought on “טיול לדלפי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *