מטאורה

#shahamriki # shaham-riki #rikishaham #riki-shaham #ריקישחם #ריקי-שחם #שחםריקי #שחם-ריקי

מטאורה – בתרגום מיוונית משמע “אמצע השמיים”, נמצאת במחוז תסליה שבמרכז יוון, מרחק של כשעתיים נסיעה מסלוניקי. ואכן שמו של האיזור הולם אותו עד מאד – המקום אליו הגיעו נזירים ומתבודדים לפני כאלף שנים והקימו בו מנזרים מבודדים הנראים כתלויים בין שמיים וארץ, על צוקי ההרים הגבוהים.

מצוקי מטאורה הינם תופעת טבע מהמרשימות בעולם, המקום מפעים ביופיו וכולל סלעי בזלת חרוטיים המתנשאים לגבהים עצומים היוצאים מן האדמה ועל ראש רבים מהם מצוי מנזר. מקור תופעת הטבע הזו לפי מדענים היא בתהליך וולקאני שהתרחש לפני 60 מיליון שנה ועם השנים כתוצאה מחיכוך לוחות כדור הארץ הם קיבלו את צורתם המיוחדת.

האיזור כולו בזכות יופיו המרהיב והטיפוגרפיה הנדירה שלו, הוכרז בשנת 1988 כאתר מורשת עולמית. המנזרים האורתודוקסים המבודדים הללו, נבנו בימי הביניים על ידי נזירים פורשים, שרצו להתיישב במקום מרוחק, בו יוכלו לחוש את קירבה אל האל ללא הפרעות. הם נבנו באופן כזה שישארו לא נגישים – על כשישים עמודי סלע תלולים. הם תלויים ישירות על הצוקים התלולים והגישה היחידה אליהם הייתה באמצעות סולמות חבלים. כיום נותרו שם שישה מנזרים פעילים והם נמנים עם הגדולים והחשובים ביוון.

המנזר מגאלו מטאורו, נחשב הגדול והמרשים מבין המנזרים והוא כולל כנסייה מרשימה ומוזיאון המספר את סיפור הנזירים במקום. מן החלונות הגדולים, בשקיעה הנוף צופה לשאר המנזרים התלויים על עמודי הסלע, מראה קסום ומכושף במיוחד.

סביב למטאורה משתרעות חורשות טבעיות של עצי דולב, ברוש, אלון, אורן, ועצי אשור אירופי. איזור של 140 דונם סביב מטאורה מוגדר כאזור מחיה חשוב לציפורים כולל מיני עופות דורסים החיים בצוקים, כגון בז, איה, נץ עיט.

מי שרוצה להרגיש הכי קרוב לציפור, מוזמן לטייל איתי באיזור המנזרים הקסומים של מטאורה.

שלכם בידידות,

ריקי שחם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *