קדימה, לארקדיה!

#shahamriki # shaham-riki #rikishaham #riki-shaham #ריקישחם #ריקי-שחם #שחםריקי #שחם-ריקי

קדימה, לארקדיה !

ארקדיה, מחוז הממוקם במרחק נסיעה של כשעתיים מאתונה, שוכן בחצי האי פלופונז, בעל נופים קדומים ועוצרי נשימה, הוא אחד היעדים האהובים עלי ביותר.

אנו משתמשים במילה “ארקדיה” כמילה המגדירה הרמוניה של הטבע אך משמעות המילה המקורית, כמו מקומות רבים ביוון, לקוחה מהמיתולוגיה היוונית: ארקאס (Arcas), אבי בני ארקדיה, היה בנם של זאוס ושל הנימפה קליסטו. היא גם נודעה כמקום הולדתו וכביתו של האל פאן “סאטיר” שחצי גופו התחתון של תיש וחציו העליון של אדם עם קרניים וזנב תיש. פאן היה אל הרועים ואל הפוריות והוא היה ידוע כנגן נפלא אשר ידע להפיק מוזיקה מופלאה מחלילו וככזה נחשב גם כמייצג של המוזיקה. שמו נודע גם כדמות מבדחת והיתולית ולכן זכה לעלות פעמים רבות לאולימפוס ולשעשע את האלים.

המבנה הגאוגרפי של המחוז הינו ייחודי – רכסים של הרים רבים וביניהם כלואים עמקים.

אחד ההרים המפורסמים בארקדיה הוא הר ליקאון. הר זה היה ביתו של פלאסגוס, אביהם של התושבים היווניים המיתיים ושל בנו ליקאון שלפי המיתולוגיה היוונית, היה מלך ארקדיה. הר זה היה אתר פולחן דתי חשוב מאד ביוון העתיקה ועל אחת מפסגותיו, סיינט איליאס, הקרויה על שם אליהו הנביא, נמצא מזבח לזאוס. בחפירות ארכאולוגיות שנערכו באזור, נתגלו שרידים של היפודרום, אצטדיון, בתי מרחצאות ועוד.

רכס הרים מפורסם נוסף שאורכו כ-100 ק”מ, הוא הר טייגאטוס. השם “טייגאטוס” מתועד עוד באודיסיאה וקרוי על שמה של הנימפה טייגטה מהמיתולוגיה היוונית. הוא מכונה גם בשם “הר חמש האצבעות” וגם פסגתו הגבוהה ביותר מכונה על שם הנביא אליהו.

מחוז ארקדיה בכללותו משופע בקניונים, בנהרות, ביערות עד וכן בכפרים עתיקים, בכנסיות ביזנטיות ובמצודות בנות אלפי שנים.

עיר הבירה של ארקדיה נקראת טריפולי – שלושת הערים. היא ממוקמת בגובה של 655 מטר ומוקפת הרים וחורשי יער טבעי. כיום היא אחת הערים היפות והמעניינות של יוון והתפתח בה מרכז מנהלי, מסחרי וכלכלי ענף.

כפר מומלץ נוסף בו אני אוהבת לטייל נקרא קאריטנה המכונה “טולדו של יוון”. זהו כפר עתיק יומין, בנוי מסמטאות צרות עם בתי אבן ישנים. ממרום גובהו הוא משקיף על נהר הלוסיוס וטיול רגלי באיזור בשעת השקיעה מבטיח חוויה בלתי נשכחת.

לא רחוק משם שוכן הכפר קליטוריה, בו נמצאת הגפן הכי עתיקה בעולם, בו עדיין מייצרים יינות נעימים לחיך המתאימים לשתייה בחברותא בשעת בין ערביים בטברנה הצופה לנוף ההררי.

 

בואו לסייר איתי בחבל ארץ יפה זה של ארקדיה וליהנות מההרמוניה השוררת בין הטבע והאדם.

שלכם בידידות,

ריקי שחם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *