חצי האי פיליון

#shahamriki # shaham-riki #rikishaham #riki-shaham #ריקישחם #ריקי-שחם #שחםריקי #שחם-ריקי

עונת הסתיו היפה והצבעונית ביותר מתרחשת בחצי האי היווני פיליון.

חצי האי פיליון ה”סנט מוריץ” של יוון, הוא אחד האיזורים היפים והאהובים ביותר ביוון: במיוחד על היוונים עצמם אך גם על רבבות התיירים הפוקדים את חצי האי, המרוחק כ-5 שעות נסיעה מאתונה.

חצי האי משלב יערות עבותים עם חופי תכלת מרהיבים, כפרים עתיקים עם שבילי אבן צרים הממוקמים למרגלות ההרים וכמובן אוויר צח ונקי.

בסתיו, עצי הדולב העתיקים מצהיבים ומאדימים, הכפריים יוצאים עם סלסלאות קש ללקט אגוזים וערמונים שיאפו לפנות ערב בטברנות ויפיצו ריחות נפלאים, לצלילי פעמוני הכנסיות המבשרים את בוא הערב. כל שנותר לעשות הוא לצאת לטיול רומנטי של סתיו ולהודות על הרגע.

בחורף, האיזור מתכסה שלג ובפרט ההרים ובראשם הידוע שבהם, הר פיליון המתנשא לגובה של 1600 מטר. באביב הכל מלבלב, כל עצי הפרי – גפנים, תפוחים, דובדבנים, תאנים ושזיפים. טעמם ואיכותם של הפירות של פיליון לא משתווים לשום מקום אחר ביוון כולה. בקיץ החופים היפים מתמלאים רוחצים ויין מקומי ניגר בטברנות שוקקות החיים ומסיבות הריקודים המסורתיים, עד השעות הקטנות. שם לגיל אין חשיבות, וכולם רוקדים זה לצד זה עד אור הבוקר.

תושבי האיזור לבביים במיוחד וחיים חיי קהילה ברוח של פעם. עדות לכך היא הפלטיאה – במרכז של כל כפר בפיליון ניצבת הפלטיאה – הכיכר המרכזית, הממוקמת תמיד על-יד מעיין מים, מוצלת בעצי דולב ענקיים, ומוקפת טברנות. בפלטיאה ממוקמת גם הכנסייה של הכפר שהיא עודנה צומת מרכזית בחיי הקהילה, בה מתרחשים אירועי החיים הגדולים: טקסי הטבילה, החתונות וכו’.

שני המאכלים המסורתיים של פיליון הם ארנבת שזה עתה ניצודה, עם הרבה שמן זית מקומי בתנור ו-Spetsofai, תבשיל מקומי וחרפרף המורכב שהמרכיבים מנקניקיות חריפות, עגבניות, פלפלים ובצל. המשקה החריף המקומי נקרא ציפורו (Tziporo), שמוגש בטברנות השונות בליווי של מזאטים.

אחד הדברים שמעידים יותר מכל על אופיו המסורתי של איזור פיליון הוא עניין הלינה – באיזור אין מלונות גדולים אלא בתי מלון קטנים ומשפחתיים, המהווים המשך לטבע שבחוץ במחירים שווים לכל נפש.

 

הצטרפו אלי לטיול רומנטי של סתיו באחד האזורים היפים של יוון.

שלכם בידידות,

ריקי שחם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *