טיול חורף לאולימפוס

#shahamriki # shaham-riki #rikishaham #riki-shaham #ריקישחם #ריקי-שחם #שחםריקי #שחם-ריקי

טיול חורף לאולימפוס

הר האולימפוס (ביוונית “הזורח”) הוא מקום משכנם של שנים-עשר האלים האולימפיים: זאוס, הרה, פוסידון, דמטר, אתנה, אפרודיטה, ארס, דיוניסוס, אפולו, ארטמיס, הפייסטוס והרמס. ההר המיתולוגי, ידוע ביופיו הפראי ואפוף האגדות, מסורות ותרבות. הוא הוכרז ע”י ארגון אונסקו כעל שמורה אקולוגית בינלאומית ורווחים בו אזורי מחיית ציפורים מהחשובים באירופה. בהר צמחייה עשירה ונדירה הכוללת גם כמה מינים ייחודיים שאינם מופיעים באף מקום אחר. מקננים בו עופות רבים כולל עופות דורסים שונים, כגון איית צרעים, עזנייה שחורה, פרס, עיט גמד וזהוב ועוד.

ההר ממוקם בגבול הצפון-מזרחי של מחוז תסליה, והעיר הגדולה הקרובה אליו ביותר היא סלוניקי. להר יש 52 פסגות ופסגתו הגבוהה ביותר (מיטיקס) מתנוססת לגובה של 2,917 מטר והופכת אותו להר הגבוה ביותר ביוון.

למרות קיומו במציאות, האולימפוס בתרבות ובמיתולוגיה היוונית מצטייר כמקום מסתורי ופילאי אשר כל העת משתנה ומקבל פנים שונות, ואפילו ההגדרה והמיקום שלו נתונים לשינויים: לפעמים הוא אינו הר, לפעמים הר הנישא מעל כל הרי העולם ולעיתים הוא מקור כל הקיום – ממנו משתלשלים היבשה והים ולמעשה מתואר כמקום שאינו חלק מן העולם הגשמי.

כתוצאה מהמסתורין שדבק בהר ואמונות תפלות שהתגבשו לאורך השנים הרבות, לא העזו אנשים לטפס על ההר, ורק לפני קצת יותר ממאה שנה, העזו מטפסי ההרים הראשונים להגיע עד פסגת המיטיקס, הפסגה הגבוהה של ההר.

מדי שנה מטפסים אל ההר כ-10,000 איש בשנה, רק מיעוטם מגיעים לפסגה הגבוהה ורובם מטפסים עד לאחת מהפסגות שבדרך, במסלולי טרק קצרים האורכים בין יומיים לשלושה ימים.

הטיפוס שלנו מתחיל בעיירה ליטוכורו, שלמרגלות ההר וזו הנקודה בה תמיד מצטרף אלי חברי המדריך המקומי הוותיק יורגס, שכן הסכנות הטמונות בהר האולימפוס רבות ובלתי צפויות. יורגס שנולד בכפר קטן סמוך, מכיר כל שביל ויודע תמיד להראות איפה נמצא כל דבר שכדאי לראותו וכמובן את הדרך הבטוחה ביותר להגיע אליו. בטיפוס של יומיים, אנו מגיעים לאחת הפסגות הנמוכות בשם סקוליו, לפני שההר נהיה סלעי ומצריך טיפוס מקצועי ומסוכן. המקום מורגל בתיירים והוא מציע מקומות לינה משפחתיים, מזון, פעילויות חברתיות ועוד. חובה להצטייד בבגדים חמים, בנעלי הליכה טובות ובמצלמה מצוינת לתעד את הטבע המושלם שיש באיזור.

בכלל העונה האהובה עלי לטיולים באולימפוס היא דווקא בחורף, עת השלגים כבר מתחילים להיערם לאיטם על פסגות ההרים. בכלל חופשת חורף ביוון היא חוויה יוצאת דופן: המחזה היפהפה של ים, שלג, אוויר נקי, שקט בראשיתי ונוף עוצר נשימה יכול לספק חוויה אלפינית נגישה וזולה יחסית ליעדים אחרים באירופה.

מזמינה אתכם לטייל עימי באולימפוס.

שלכם בידידות,

ריקי שחם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *