שלושה מקומות לטיול ביוון החורפית

rikishaham, riki-shaham, riki.shaham. ריקישחם, ריקי-שחם, ריקי.שחם

האזכור של יוון מעלה לתייר הישראלי תמונות עם חופים שטופי שמש לבנים ומי ים צלולים ותכולים. אך לא פחות מאותם 3000 איים של גני עדן הפזורים ברחבי שלושת הימים של יוון (הים התיכון, הים היווני והים האיגאי), יוון בחורף היא ארץ של טיולים מפוארים עם נופים פתוחים, אתרי עתיקות וחיי העיר סואנים. זו הזדמנות להוות את יוון כפי שהמקומיים עושים.

האתרים העתיקים
החורף הוא אולי הזמן הטוב ביותר לבקר באתרים הקדומים של יוון, המסמלים את היסודות האמיתיים של התרבות המערבית. בהשוואה לחודשי הקיץ הרוחשים תיירים, זו הזדמנות לחזות בשקט הסטואי המאפיין את משכנם של האלים: האקרופוליס באתונה, משכנו של האורקל דלפי, המנזרים התלויים במטאורה, האתר הארכיאולוגי של ורגינה עם אוצרות קברי מלכי מקדוניה, לא רחוק מסלוניקי, כף סוניו המפורסם בעיקר בשל שרידי המקדש העתיק לפוסידון, אל הים במיתולוגיה היוונית, המתנשא מעל שפת הצוק ומשקיף על פני הנוף המרהיב, האי דלוס הקדוש, בארכיפלג הקיקלאדיים, מקום הולדתם של התאומים אפולו וארטמיס, עם מקדש שהוא אוצר מקודש, בכריתים עתיקות קנוסוס – אתר מרשים מן התקופה המינואית, בו ניתן ללמוד ולהתרשם מאורחות החיים של התקופה המפוארת הזאת. ועוד שפע בלתי נדלה של אתרים שאפילו היוונים עצמם לא מספיקים לתור את כולם.

אתונה
תרבות בתי קפה, חיי הלילה התוססים, אתונה היא עיר ללא הפסקה. האתונאים אוהבים ארוחת צהרריקיקיים טובה, ארוכה, ספוגת אוזו שמלווה שיחה מרובת שעות, בלי לוותר על כוס קפה. למי שבוחר לבקר בעיר עצמה בעונת החורף, צפויה חוויה ייחודית בעיר בירה רב תרבותית, המשלבת תרבות ים-תיכונית ותרבות אירופאית. כן, בירתה של יוון היא עיר בלתי נדלית, שופעת מסעדות, ברים, גלריות, חנויות וכמובן – אתרים תרבותיים והיסטוריים מופלאים וחשובים. יש בה שילוב נהדר של טבע ותרבות: גבעת האקרופוליס המפורסמת, גבעות טבעיות רבות המספקות טיולים נעימים ותצפיות יפהפיות על ההרים והים המקיפים את העיר, האזורים הירוקים בה כוללים פארקים רבים, בהם הגן הלאומי הנרחב והקסום, החבוי מאחורי בניין הפרלמנט והכיכר המרכזית בעיר – סינטגמה.

אתונה היא עיר גדולה המתפרשת על פני שטח של כ־400 קמ”ר, אך מערכת המטרות מאפשרת מעבר נוח בין רוב חלקי הבירה, מה גם שהאתרים החשובים ואזורי הבילוי והתרבות מרוכזים בכמה שכונות עיקריות, מה שמאפשר לחקור את העיר ברגל בנוחות.

פסטיבלי חורף
בעיר סלוניקי מתקיים מדי נובמבר פסטיבל סרטים בינלאומי, עם דגש על קולנוע עצמאי, אליו מגיעים בימאים מכל העולם. מעבר למתחם ההקרנות היפה ביותר שניתן להעלות על הדעת, על אחד מרציפי הנמל של העיר, שהוסב לאתר הכולל אולמות הקרנה ומוזיאון לתולדות הקולנוע היווני. הפסטיבל החל את דרכו ב-1960, הפך עם השנים לאירוע בינלאומי ומוצגים במסגרתו יותר מ-150 סרטים, הכוללים רטרוספקטיבות המוקדשות לבימאים וותיקים וכן עבודותיהם של יוצרים צעירים מרחבי העולם.

בחודשים פברואר ומרץ מתקיים לו “קרנבל אתונה”, חגיגת Apokreas הגדולה, שבמסגרתה עשרות אירועי תרבות ברחבי העיר. במהלך ימי הפסטיבל מוזמנים תושבי העיר והתיירים ליהנות ממופעי מוזיקה, מחול ואומנות, מסורתיים ומודרניים, על במות ברחובות העיר ובאולמות השונים. הקרנבל נמשך כחודש וחצי ובמהלכו מתקשטת ומתחפשת העיר, כמיטב מסורת הקרנבלים, בתהלוכות תחפושות ססגוניות המעוררות לחיים את הלבוש היווני המסורתי ובעיקר את הטוגות ונזרי העלי דפנה כמו בימי האימפריה היוונית. החגיגות כבר מזמן חרגו מגבולות העיר הגדולה ואפילו בכפרים קטנים אנשים יוצאים לרחובות, במצעד תלבושות שלאחריו פוקדים את הטברנות המקומיות וקולות רמים של צחוק ושמחה עולים מכל עבר.

הצטרפו אלי לטיול חורף ביוון.
שלכם בידידות,
ריקי שחם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *