כריתים – האי המיתולוגי  

rikishaham, riki-shaham, rikishaham' ריקישחם, ריקי-שחם, ריקי.שחם

מי שיכול להרשות לעצמו לקחת חופשת חורף, מוזמן לגלות את כרתים, האי הגדול ביותר מבין איי יוון, יעד נפלא ומרתק. הזמן המומלץ ביותר לבקר בכרתים הוא דווקא בעונת החורף, אז ניתן ליהנות מהנוף המרהיב בשלווה, ללא רבבות תיירים שממלאים את האי מדי קיץ ובימים עם ראות טובה, תוכלו ליהנות מפסגות ההרים המושלגות שבמרכזו של האי. מזג האוויר בכרתים בחורף לרוב מקסים, הטמפרטורות לא קרות מדי, למעט בטבורו של האי, שם שלגים מכסים את רכבי ההרים הגבוהים והנחלים מתמלאים מים שוצפים.

בתקופת החורף התושבים המקומיים הרבה יותר לבביים ואדיבים, המסעדות התיירותיות נסגרות ואתם תוכלו ליהנות מן הטברנות המקומיות המומלצות הרבה יותר, מציעות מגוון מנות מקומיות במחירים שווים לכל כיס. גם המלונות והרכבים בחורף נמוכים כבמחצית בקירוב ממחירי עונת התיירות, מה שאומר שתוכלו לבלות טיול מקסים במחיר מוזל.

בכרתים נוף מגוון במיוחד – יש בו חופים תכולים, רצועות מוזהבות של חול רך, שלושה רכסי הרים, שלוש ערים גדולות ועוד למעלה מ 300 כפרים ועיירות קטנות ציוריות ומקסימות.

כריתים הוא גם יעד אידיאלי ורומנטי לחגיגת ירח דבש, או יום נישואים, מן שקיעות מעוררות השתאות, לשלווה ויוקרה אלגנטית, האי כרתים הוא הזדמנות מושלמת להירגע ולהקדיש את מלוא תשומת הלב למי שאהוב עלינו במיוחד. האי מהווה חיבור מושלם בין המלונות הטובים ביותר, ארוחת ערב לאור נרות, טיפול ספא מרגיע, טיול סירת מפרש בשקיעה וכמובן סיור קסום באתרים העתיקים שבאי. מה שהופך את האי בעיני לאטרקטיבי במיוחד.

מעטים המקומות בעולם בהם נקשרו שמות רבים וגדולים כל כך אשר השפיעו ועיצבו את התרבות והמחשבה המערבית, דוגמת כריתים. דמויות מיתולוגיות רבות צמחו באי זה:

זאוס, בכיר אלי האולימפוס ומלכם, אביהם של מרבית האלים החשובים וגיבורי המיתולוגיה ביוון. זאוס היה האחרון מילדיהם של הטיטאנים קרונוס וריאה. קרונוס נהג לבלוע את ילדיו בזה אחר זה מיד כשנולדו, כדי למנוע נבואה שאמרה שיהיה זה אחד מילדיו שידיח אותו מכיסאו. ריאה שלא רצתה לאבד גם את ילדה האחרון, הערימה על בעלה וילדה את זאוס במערה נסתרת בכרתים, שם גדל בסתר עד שהגיע לבגרות ויצא להתעמת עם משפחתו אביו, בתחבולה הצליח להדיחו מכיסאו וכך הפך להיות ראש וראשון לאלים.

אירופה, אחת ממאהבותיו של זאוס, כשראה אותה זאוס משתכשכת במים, התחפש בדמות פר ופיתה אותה לעלות על גבו, יחד דהרו אל הים אל עבר כרתים, שם הפכה להיות המלכה הראשונה של כריתים. שם גם נולדו שלושת ילדיהם: מינוס, הידוע מבניהם, מלכה האגדי של כרתים, אשר הפך את ארצו לאימפריה.

דדלוס, אומן ופסל הוזמן על ידי מינוס, מלך האי כרתים לבנות לו לבירינת (מבוך), כלא שיצר עבור המינוטאורוס, אלא שלאחר שהשלים את הבניה, כלא המלך את דדלוס ואת בנו איקרוס, כדי שלא יגלו את סוד המבוך לאיש ולא יסייעו למינוטאורוס להימלט לעולם מן המבוך. דדלוס אסף נוצות ציפורים שמצא וחיבר אותן לכדי שני זוגות כנפיים וכך הצליחו לעוף ולהימלט מכרתים. איקרוס, שהיה פזיז ונלהב, לא שעה לאזהרת אביו ועף גבוה מדי, עד שהמסו קרני השמש את השעווה שחיברה את הכנפיים לגופו והוא נפל.

בכרתים אתרים היסטוריים רבים המרמזים את סיפורי המיתולוגיה במבנים ובפריטים ארכיאולוגיים שונים שעדיין ממשיכים להתגלות ברחבי האי.

גם חובבי הספרות המודרנית בוודאי יודעים שכריתים היא מקום הולדתו של הסופר היווני הנפלא ניקולאס קאזנצקיס, מחברו של הספר “זורבה היווני” שנכתב בהשראת אי הולדתו, שאף כתב שני מדריכי טיולים על האי, בהם סיפר על האתרים המופלאים שבאי.

 

בואו לגלות איתי את נפלאות סיפורי המיתולוגיה היוונית בכרתים,

שלכם בידידות,

ריקי שחם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *