טינוס באביב

ריקישחם, ריקי שחם, ריקי-שחם, rikishaham, riki-shaham

האביב מגיע ליוון ואני תמיד אוהבת לבקר באביב באי טינוס, אי מקסים עם חופי חול ומי טורקיז, בתים בלבן וכחול, אוכל מעולה והרבה שקט וטבע שיד אדם לא קלקלה. לאי מגיעים מאתונה בהפלגה במעבורת הנמשכת קצת יותר משעתיים.
אי זה, אשר שייל לארכיפלג האיים הציקלדיים, הוא כה קסום אך עדיין לא ידוע למרבית התיירים ובעיקר מושך צליינים יווניים נוסע פעמיים בשנה: ב -25 במרץ וב -15 באוגוסט כדי לבקר בכנסיית Panagia Megalochari (מריה הבתולה הקדושה). מכל רחבי הארץ, נוהרים לכאן כדי למלא את הנדר של הבתולה הקדושה לחפש נחמה.
אבל ה -25 במרץ, הוא למעשה חג כפול ביוון, לאומי ודתי. בפן הלאומי, היוונים חוגגים את מלחמת העצמאות נגד האימפריה העות’מאנית וזהו למעשה יום העצמאות היווני. בפן הדתי, הכנסייה היוונית-אורתודוקסית חוגגת את הבשורה שבישר המלאך גבריאל למרים כי היא זו שתהיה אמו של המשיח, בן האלוהים, ישו. המהירים בינכם בוודאי שמתם לב כי ה -25 במרץ הוא בדיוק תשעה חודשים לפני חג המולד, יום הולדתו של ישו.
המנהגים ביום זה הם תהלוכות ואכילת דג בקלה מטוגן ופריך, ברוטב שום ולימון.
לאורך היום, ישנם מגוון טקסים דתיים וכל יושבי האי נוהרים אל הכנסייה המרכזית באי וכן תהלוכות בהם התושבים מתלבשים בלבוש מסורתי ומיוחד, שרים ורוקדים. כן, היוונים הם עם שמח במיוחד, אולי השמח ביותר שזכיתי להכיר.
כאמור, ביליתי בהרבה מאד ערים, כפרים ואיזורים ביום זה, אולם באי טינוס מצאתי שהחוויה שמחה וחגיגית במיוחד, אבל תשכחו למצוא שם מלון זמין ביום זה, עשרות אלפי יוונים נוהרים מכל קצווי יוון לאי, שישנים גם בשקי שינה ברחובות לרגל האירוע, תהלוכה כמו ב”יוון של פעם”.
אבל האי מדהים טינוס, מציע חוויה נפלאה בכל יום אחר, עם החופים היפים ו- 40 כפרים מסורתיים, באי יש מסורת של עבודת יד ואומנות. האי היא מולדת אמנים ידועים נהדרים של גילוף שיש כגון Gyzis, Lytras, Chalepas, ועוד, שהיו ידועים ברחבי אירופה והנציחו את המסורת של גילוף שיש באי. על פי האגדה, הפסל המפורסם של ימי קדם, Fidias, פעל וחי באי טינוס. המלאכה הראויה להערצה שלהם מוצגת בקפלות, במזרקות, קשתות, שובכי יונים בכל רחבי יוון. תוכלו להתרשם ולבקר במוזיאון השיש בכפר פירגוס. יש סדנאות של בעלי מלאכה שפזורות ברחבי האי, כך שהאי מספק גם חוויה אומנותית יוצאת דופן.

מזמינה אתכם לחוויה אביבית ייחודית ושמחה,
שלכם בידידות,
ריקי שחם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *