הקסם של האי לסבוס

rikishaham, riki-shaham, riki.shaham, ריקישחם, ריקי-שחם, ריקי.שחם

לסבוס, האי השלישי בגודלו ביוון, ממוקם בצפון-מזרח הים האיגאי, לא רחוק מחלקה המערבי של טורקיה.

האי מקורו בהתפרצויות געשיות וככזה יש לו אופי עוצמתי וייחודי – הוא הררי ברובו ויש בו מעיינות חמים טבעיים ומעיינות מרפא אליהם מגיעים אנשים מכל העולם להירפא ממחלות שונות כגון סכרת, דלקות פרקים, אי ספיקת כליות, בעיות פוריות ועוד. באי יש אגמים תכולים ושלווים, חופי ים מרהיבים ושקטים, מפרצונים, נחלים זורמים ועוד.

באביב מתמלא האי פריחה משכרת של פרחי בר ססגוניים, ויסטריה סגולה, קמומיל, שיחי לוונדר ועוד מאות סוגי פרחים שונים. בתקופת הנדידה האי מתכסה בציפורים נודדות: עגורים, חסידות, פלמנגו – גן עדן לצפרים, חוקרים ולחובבי ציפורים המגיעים לכאן מכל העולם, חמושים במשקפות.

האי שומר על אופי יווני קלאסי – כפרים יוונים אמיתיים, עיירות ציוריות, סמטאות צרות ואוכל יווני מקומי ומשובח. כ-40% משטחו של האי מכוסה בעצי זית וכלכלת האי מתבססת ברובה על ייצור שמן זית. בנוסף יש באי יערות של עצי אורן ואלון שמהווים עוד 20% משטחו של האי, כך שירוק הוא הצבע השולט בלסבוס. באי שבילי הליכה רבים, בדרגות קושי שונות, מסלולי אופניים, מסלולי חתירה בקייאקים ועוד אטרקציות נפלאות לחופשה משפחתית בחיק הטבע.

בלסבוס יש מודעות חזקה לשמירה על איכות הסביבה – יש בו חוות גידול אורגניות רבות, חיות הצאן גדלות בחופשיות, יש בו בתי מלון אקולוגיים המתבססים על אנרגיה ירוקה ועוד.

העיר המרכזית באי נקראת מיטליני שלה חיי לילה תוססים ומסעדות משובחות המשתמשות בחומרי גלם מעולים – דגים ופירות ים טריים, גבינות צאן מקומיות מתובלות בשמן זית מקומי, כבש צלוי בגידול מקומי – כך שלסבוס היא גן עדן גם לחובבי הגסטרונומיה.

לא ניתן לספר על לסבוס מבלי להקדיש כמה שורות לסאפפו, המשוררת בת המאה השביעית לפני הספירה, אשר חייתה וכתבה באי. סאפפו אשר כונתה על-ידי אפלטון ה״מוזה העשירית״, היתה ידועה ומפורסמת עוד בחייה בזכות אוצר המילים הרחב שלה ויכולתה לתאר את רגשותיה בפשטות ובדיוק רב. סאפפו שנחשבת עד ימינו כאחת המשוררות הגדולות בכל הזמנים, הושפעה מאד מיופיו ומפיראיותו של האי בו חייתה.

בלסבוס נמצא עוד יעד תיירותי מרהיב – ״היער המאובן״, שמורת טבע מוגנת, יחידה באירופה, שריד נדיר ומרתק המספק עדות לתקופה שלפני 15-20 מיליון שנה והוא אתר טבע יוצא דופן ביופיו.

בואו לגלות איתי את הקסם הנדיר של האי לסבוס.

שלכם בידידות,
ריקי שחם.

ריקישחם, ריקי-שחם, ריקי-שחם, rikishaham, riki-shaham, riki.shaham IMG_3927
מעיינות חמים

IMG_3928
חופי פראיים

IMG_3929 IMG_3930
יער מאובן

rikishaham, riki-shaham, riki,shaham, ריקישחם, ריקי-שחםכפר בלסבוס, על שפת המים

1 thought on “הקסם של האי לסבוס

 1. היי ריקי.
  מקווה שאת בטוב.
  האם יש לך מיידע לגבי קהילה יהודית בלסבוס?
  אשמח לשמוע.
  בתודה,
  אבינעם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *