האי דולוס

ריקישחם, #shahamriki # shaham-riki #rikishaham #riki-shaham #ריקישחם #ריקי-שחם #שחםריקי #שחם-ריקי,

היום אתחיל בסדרת כתבות על אתרים חשובים ביוון בעקבות המיתולוגיה העתיקה.

אלו אתרים שהם בעיני חובה לחובבי ההיסטוריה, הארכיאולוגיה והמיתולוגיה היוונית וכמובן לכל מי שאוהב לטייל באווירה סיפורית וקסומה.

דלוס הוא אי יווני השוכן בים האגאי והוא אחד האיים הקטנים בארכיפלג האיים הקיקלאדיים. אל האי ניתן להגיע במעבורת מהאי מיקונוס המרוחק ממנו רק 3 ק”מ, מרחק של כחצי שעה נסיעה.

אף כי גודלו של האי שלושה קמ”ר ומתגוררים בו רק כ – 20 תושבים, הוכרז האי כאתר מורשת עולמית ותיירים רבים מרחבי העולם פוקדים את האי הקטנטן מדי שנה בזכות חשיבותו במיתולוגיה היוונית ואוצרות הארכיאולוגיה אשר מצויים בו.

האי נחשב מקום לידתם של שניים משניים עשר האלים החשובים ביותר במיתולוגיה – אפולון (אפולו בשמו הרומי) וארטמיס. כשגילתה הרה, אשתו מוכת הקנאה של זאוס כי לטו מאהבתו בהריון – היא אסרה עליה ללדת על האדמה. וכך אף מקום ואף אי לא הסכים לאפשר ללטו ללדת בשטחו מפחד קנאתה וכעסה של הרה. רק דלוס, שכונה “האי הצף”, אי קטן ונידח שהתנדנד כרפסודה על פני גלי הים הסכים לקבל את היולדת. לפי הסיפור המיתולוגי, תשעה ימים ולילות ארכה הלידה ובסופם נולדו התאומים אפולון וארטמיס. עם הגיחם לאוויר העולם, הגיחו מן הים עמודים גדולים שהתחברו אל האי הצף ונטעוהו במקומו.

ריקישחם, #shahamriki # shaham-riki #rikishaham #riki-shaham #ריקישחם #ריקי-שחם #שחםריקי #שחם-ריקי, download

מאז נחשב האי לאחד המקודשים בתרבות היוונית, למרכז פולחן לאפולו, אל השמש, האור, הרפואה, המוזיקה. אפולו נחשב כאל מתווך בין האלים ובני האדם, הוא הכיר לבני האנוש את חוכמת הרפואה והציגה כרצון האלים לסייע לבני האדם. מנגד, כך לפי האגדות, לימד אפולו את בני האדם לכבד ולהודות לאלים באמצעות בניית בתי מקדש ופולחן לאלים בהם פעלו נביאים. היו לו יכולות מוזיקליות נדירות והוא ניגן בכל כלי הנגינה שהיו קיימים בתקופה ובפרט הטיב לשיר וללוות עצמו בנגינה בלירה. יופיו וגזרתו המחוטבת והנערית היה ידוע לכל הנערות והנימפות ביוון והוא נחשב לאידאת היופי הגברי.

בדלוס תוכלו לראות את אחד מאתרי הארכיאולוגיה הפעילים בעולם, השוכן לאורך חופו המערבי של האי. האתר הגדול הזה המשתרע על כ900 דונמים, מחולק לשלושה חלקים מרכזיים:

המתחם הקדוש – צמוד  לנמל העתיק, בו שרידים של שלושת מקדשי אפולו ושרידי מקדש של ארטימיס.

שדרת האריות – הקרוי על שם חמשת פסלי אריות השיש שנבנו במקום במאה ה7 לפנה”ס (היו לפחות עוד ארבעה פסלים נוספים). בסמוך סימני האגם הקדוש אשר יובש לפני כמאה שנה בשל יתושי המלריה. בימי השיא של האי, האגם היה ביתם של הברבורים הלבנים שהיו מקודשים לאפולו. לא רחוק משם, שוכן גם המקדש שהקימו תושבי האי ללטו, אימם של אפולו ואטרמיס.

רובע התיאטרון – ובו תיאטרון בן 43 שורות המכיל כ-5,000 איש, אשר פקדו את האי בתקופת זוהרו.

טיפוס על ההר הגבוה באי – הר קינתוס שנישא לגובה של כ-110 מטרים, יאפשר לכם נקודת תצפית מרהיבה על האי ועל העתיקות שבו וכן על הארכיפלג הקיקלאדי. על ההר מצויים שרידי מקדשים רבים המכונים “מקדשי האלים הזרים” וכן שרידי מקדשים לזאוס, הרה ואתנה. גן עדן ארכיאולוגי, כבר אמרתי?

אל האי דלוס ניתן להגיע כאמור במעבורת ממיקונוס. באי אין בתי מלון וכחלק מהרצון לשמר את האי כאתר מורשת עולמית, לא ניתן לשהות בו במהלך הלילה, כך שיהיה עליכם לשוב באותו היום חזרה למיקונוס.

בואו לגלות איתי את קסם המיתולוגיה ביוון המודרנית.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *