אילאוסיס

rikishaham, riki-shaham, ריקישחם, ריקי-שחם
בת אחת הייתה לה לדמטר “אמא אדמה”, אלת הפוריות והחקלאות, אחת משניים עשר האלים הגדולים במיתולוגיה היוונית. כשנחטפה בתה פרספונה, אלת האביב, על-ידי האדס, אל השאול שהתאהב בה, גבר הצער בליבה של האם וזו ירדה מן האולימפוס והתיישבה לאחר נדודים באילאוסיס.
דמטר מנעה את חסדיה מהאדמה שלא הניבה שום פרי, ורעב גדול התפשט על פני הארץ. בני אילאוסיס נפנו לבנות מקדש בעירם לאלה, בניסיון לשכך את חמתה. גם זאוס שלח שליחים אל אחיו האדס בשאול, שישחרר את פרספונה בטרם יקיץ הקץ על האנושות. היה זה שליח האלים הרמס שהצליח להשיב את פרספונה לאימה וכך חזרו היבולים לצמוח והפרחים ללבלב.
ריקישחם, ריקי-שחם, rikishaham, riki-shaham
חטיפתה של פרספונה (מאת הפסל ברניני, ובציור הכד היווני העתיק בראש הפוסט)
rikishaham, riki-shaham, ריקי-שחם, ריקישחם
פסל האל הרמס
אילואסיס נמצאת כ-20 קילומטר מאתונה והיא נחשבת לאחד האתרים ההיסטוריים החשובים ביותר ביוון. הוא גם המקום בו דמטר ובתה מתאחדות. נמצאים בה עדויות לפולחן לאלה דמטר החל מהמאה ה14 לפני הספירה ועד המאה ה-4 לספירה. פולחן זה נחשב למסתורי ונלמדו בו סודות הטבע והקשר שלהם להתפתחות הנפש האנושית בו השתתף כל מי שרצה להתחיל במסע אל הרוחניות וחיי נצח.
בימינו אילאוסיס היא עיר תעשייתית כ-20 ק”מ ממערב לאתונה,  היא מרכזת בתי זיקוק, תעשיות כבדות, מספנות, כמו גם עסקים ושירותים רבים. במפרץ היפה אלפסינה נמצא האתר מקודש בו שכן בית מקדשה של דמטר. מקום של חניכה היה נודע בכל העולם העתיק ודרך שנחשבה מקודשת הובילה ממנו עד אתונה בה נהגו לערוך מצעד לפידים. כיום זהו אתר ארכיאולוגי מהחשובים ביוון עם שרידי מקדשים, רחבה גדולה, שרידי העיר העתיקה וכן מוזיאון הכולל פסלים מרשימים שנשתמרו ובו תוכלו לקבל הסבר גם על טקסי הפולחן.
המקום מיועד בפרט לחובבי ארכיאולוגיה, מציעה שתשריינו לכם חצי יום לטייל במקום ולהתחקות אחר המסתורין המחבר בין נפש האדם לטבע כפי שמתגלם באחד המיתוסים החשובים במיתולוגיה היוונית המובא בפואמה הומרית קדומה מאד, ככל הנראה מן המאה ה-8 לפני הספירה.
שלכם בידידות,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *