איקריה

rikishaham, riki-shaham, ריקישחם, ריקי-שחם
כולנו למדנו בבית הספר ומכירים היטב את הסיפור על דדאלוס ואיקרוס. דדאלוס היה ממציא גדול, אמן ואדריכל מוכשר ויצירתי, יחיד בדורו, ואיקרוס היה בנו. כשפאסיפאי, אשתו של מינוס, מלך כריתים התאהבה בשור יפה תואר והרתה לו, היה זה דדאלוס שנקרא להציל את המצב. מינוס שנכלם מאד מן הבן החורג והנורא שנולד לו, הזמין את דדאלוס לבנות לו מקום מחבוא למען יסתיר מן העולם את הבושה הגדולה. וכך בנה דדאלוס את הליברנת (מבוך) המפורסם, משכן לסודו המבייש של המלך.
כדי לוודא שאיש לא יוכל לעולם לעלות על הסוד הצפון במבוך, כלא המלך מינוס את דדאלוס ואת בנו איקרוס במבוך אשר בנה. אך לא אדם כדדאלוס יוכל להישאר כלוא לאורך זמן, והוא בנה לו ולבנו כנפיים עשויים נוצות ודונג וכך הצליחו השניים להימלט דרך השמיים הפתוחים. אך למרבה הצער, איקרוס הצעיר והפזיז השתכר מעוצמת היופי במרומים, עד כי שכח כי לא זוג נוצות אמיתיות הן המחוברות לו, והמריא מעלה-מעלה עד כי התקרב מדי אל חום השמש וזו המיסה את הדונג המחבר את כנפיו. איקרוס צעיר הימים צנח לו אל האדמה, ואביו נאלץ לקבור אותו באי שזכה לשאת את שמו – איקרה.
ריקישחם, ריקי-שחם, ריקי.שחם, rikishaham, riki-shaham
מאז מסמל הסיפור את הסכנה הרבה שבגבהות הלב. אולם כדרכה של המיתולוגיה, היא צופנת סודות עד ימנינו אנו, ואחד מהם טמון באי הקטן והלא מוכר – הזכה לכינוי “האי של מאריכי החיים” – איקריה.
איקריה, אי של 260 קמ”ר, שבו חיים כ- 10,000 אזרחים יוונים, נמצא בים האיגאי במרחק של כ–45 ק”מ מהחוף המערבי של טורקיה. ניתן להגיע אליו בהפלגה או בטיסה מאתונה (בקיץ ישנן גם הפלגות מהאי קוס). האי מכוסה ביערות אלון עבותים וכרמים שופעים. באופן פרדוקסלי לכך שאיקרוס הצעיר קבור בו, האי מפורסם בהיותו אי של מאריכי חיים. מוניטין הבריאות של המקום נמשך למעלה מ- 2,500 שנה, מאז החלו תושבי יוון לשוט לאי כדי לטבול במעיינות החמים שליד תרמה. ההסבר הרווח שהאוויר והמים הזכים שבאי הם כה בריאים שהתושבים במקום מאריכים ימים עד מאוד ולא מעטים שם חוצים את גיל מאה השנים ויותר. באי ניתן עדיין למצוא מפרצונים חבויים עם מים צלולים עם כפרי דייגים וטברנות אותנטיות ללא המוני תיירים. האי ההררי מאופיין בשטחי חורש טבעי רבים ונקודות תצפית מרהיבות אל הים והאיים מסביב. באי מייצרים יין הנחשב לטוב ביותר ביוון.
מעבר למעיינות הטרמיים המעולים, המבקרים באיקריה יוכלו לחקור מגוון של אתרים מעניינים הכוללים חורבות של מקדשים עתיקים, טירות כנסיות ומנזרים. על הים כ-50 מטר מהחוף, מתחת לכפר ואוני, שוכן ה”סלע של איקרוס” – שם לפי המיתולוגיה נפל איקרוס לים לאחר שאיבד את כנפיו. קו החוף הסביבתי מורכב משיש מגולף באופן טבעי והוא נוף יפה ומעניין לחקור.
 rikishaham, riki-shaham, ריקישחם, ריקי.שחם, ריקישחם
להתרשמות נוספת באי היפה הזה, תועלו לצפות בסרטון:

מיוטויוב

מוזמנים למסע של יופי ושלווה באי הזכה לכינוי “האי של מאריכי החיים”,
שלכם בידידות,

2 thoughts on “איקריה

 1. הי ריקי,
  נורא כייף לקרוא את הפוסטים שלך, אני לומדת מהם המון.
  הייתה לי מורה פעם דבורה שחם, אתן אולי קרובות?

  תודה
  אלה

 2. הגענו לאיקאריה לפני שלושה ימים ונהנים
  מאד מכל פינה שמגיעים אליה. רק אתמול הגענו למקום מרתק שהייתי חייבת לצלם חניתה בו מצבת אבן. שלחתי למישהי שתתרגם וסיפרה לי שזו העדות של אריסטוטלס על איקרוס. ואז התחלתי לחפש יותר בעניין ונתקלתי בפירסום שלך. תודה רבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *