סאמוס

ריקישחם, ריקי-שחם, rikishaham, riki-shaha,
הרה היא מלכת האולימפוס, מלכת השמיים והאלים, אשתו ואחותו של זאוס, אחת משנים העשר האלים האולימפיים, אלת הנישואין, האימהות והלידה, מגינת הבית. האלה הרה מופיעה לרוב כשלראשה נזר מלכות, אצילה ונשגבת ובידה אוחזת רימון – סמל לפיריון ולחוכמה. כפטרונית הנשים הנשואות, הפולחן להרה הינו קדום ביותר ומקדשים רבים הוקמו לכבודה – בין השאר בעיר ארגוס שם נחוג לכבודה החג “הראיה”, בקורינתיה, בספרטה, באולימפיה, באי דאלוס ובאי סאמוס בו לפי המיתולוגיה גם נולדה האלה. האי סאמוס שוכן בצפון-מזרח הים האגאי והוא קרוב יותר לטורקיה מאשר ליוון, רק 1.5 ק”מ של מי ים מפרידים בין חופי טורקיה לסאמוס.
על אף שהרה זכורה מסיפורים מיתולוגיים כאישה נקמנית וקנאית לבעלה, רודף השמלות, הפולחן לה נחשב מהקדומים והחשובים ביותר ביוון העתיקה, בעיקר ע”י נשים אשר ביקשו להגן על קדושת משפחתן.
ריקישחם, ריקי-שחם, rikishaham, riki-shaham
פסל האלה הרה
ההריון בסאמוס הוא אתר ארכיאולוגי הכולל את שרידיהם של שלושה מקדשים יוונים שנבנו במאה ה8 לפנה”ס לערך, כמקום פולחן לאלה הרה. באתר שהוכרז כאתר מורשת עולמית ע”י אונסקו, נמצאים שרידים בודדים מהמקדשים הללו. המקדש הראשון שהוקם נחשב למקדש היווני הראשון שהוקף שורת עמודים. כעבור כ-200 שנה, הוחלף המקדש המקורי במקדש גדול בהרבה – כ-80 מטר היה אורכו ו-45 מטר רוחבו. היה זה המקדש האיוני הראשון שנבנה עד כה (אחד משלושת סגנונות הבנייה הקלאסית באדריכלות היוונית העתיקה). למרבה הצער, המקדש חרב ברעידת אדמה חזקה, רק מספר שנים לאחר בנייתו. הגרסה השלישית של המקדש הייתה גדולה עוד יותר, ואורכו הגיע ל- 108 מטר ורוחבו ל-55 מטר – והוא נחשב למקדש הגדול ביותר ביוון, כפול בגודלו מהפרתנון שבאתונה.
במקום נשתמרו מזבחים, סטואות, בסיסי פסלים, עמוד בודד בגובה של 10 מטר ובשל כך הוא אתר תיירותי חשוב ביותר לחובבי המיתולוגיה והארכיאולוגיה. האי הוא גם מקום הולדתו של מפורסם חשוב אחר – פיתגורוס, המתמטיקאי והמדען הדגול. אתרים רבים באי קרויים על שמו – ובראשם העיירה הציורית פיתגוריאון שהייתה בירת האי בימי קדם.

ריקישחם, ריקי-שחם, ריקי.שחם, rikishaham, riki-shaham

פיתגורס, מתוך School of Athens של רפאל

 

בחנויות המזכרות שבאי נמכר ה”גביע הפיתגוראי”, הידוע גם כ”כוס פיתגורס” – כוס שהומצאה ע”י פיתגורס כדי ללמד את תלמידיו לשתות במתינות ולהימנע מגרגרנות. זהו למעשה גביע שתייה רגיל שבאמצעו צינור: כל עוד גובה הנוזל לא עולה על רמת הצינור, הכוס הינה כוס רגילה לכל דבר. אך אם עולה הנוזל מעל הכיפוף, הצינור יוצר סיפון ששואב את הנוזל מהכוס וכול תוכנה נשפך על השותה החמדן.

כוס פיתגורס – איך זה עובד, מיוטיוב
בסאמוס חופי ים מגוונים – חלקם מכוסים בחול דק, אחרים עם חלוקי נחל, בד”כ החופים מאורגנים ונוחים מאד למשפחות עם ילדים.  בשנים האחרונות הפך האי לנגיש ופופולרי עבור הישראלים ובחודשי הקיץ ניתן למצוא טיסות ישירות לאי. באי פעילויות נופש המותאמות לתייר הישראלי: הן פעילויות ימיות – מתקני מים מצוינים, ספורט מים הכולל סקי מים וג’ט סקי והן פעילויות יבשתיות – מסלולי טרקים בדרגות קושי שונות, חלקם מוצלים ולפיכך מתאימים לימי הקיץ החמים. יש מסלולי אופניים רבים, ביניהם גם מסלולי הרים מגוונים. בכלל הטבע בסאמוס עשיר ותוכלו למצוא סיורים אקולוגיים עם מדריכים מקומיים ולהכיר את הצמחים ובעלי החיים הרבים המאכלסים את האי.
בסאמוס אלפי דונם של כרמים, בעיקר של מגוון ענבים מוסקט, אשר היין המופק מהם זוכים בפרסים בינלאומיים והם מיוצאים למדינות רבות ברחבי העולם. אם אתם אוהבים יין, תמצאו לכם את אחד מבתי הקפה לאורך הנמל לעת ערב ותהנו מחוויה קסומה. ואם תרצו להעמיק וללמוד על ההיסטוריה של היין המקומי, בקרו במוזאון היין באי, שם תיעוד עוד מהתקופה הקדומה של הקשר של האי עם היין ותגלו שאפילו כס הוותיקן הקדוש הזמין יין מהאי סאמוס.
בחודשי הקיץ בשעות הערב, מתקיים לו פסטיבל יין דיוניסי כמעט, עת המקומיים ממלאים את הכיכרות והטברנות מתמלאות נגינה וריקודים אל תוך הלילה. אם אתם לא חובבים אלכוהול אך עדיין רוצים להינות ממשקה מול השקיעה, הזמינו פארפה, משקה מקומי של קפה קר ומוקצף ללא חלב.מוזמנים לטיול חד פעמי באי שוקק החיים הזה המקיים בתוכו רבדים כה רבים.
שלכם בידידות,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *