הפייסטוס

ריקישחם, ריקי-שחם, #shahamriki # shaham-riki #rikishaham #riki-shaham #ריקישחם #ריקי-שחם #שחםריקי #שחם-ריקי,
הפייסטוס, בנם של זאוס והרה (ויש שיגידו כמו הסיודוס, של הרה לבדה) נולד חיגר וכעור מראה ואמו שלא יכלה לאהבו בשל כיעורו, השליכה אותו מן האולימפוס. הפייסטוס נפל על קרקע האי למינוס ובנפילתו נשברו שתי רגליו. היה זה בכיו שהזעיק אליו את תטיס, נימפת ים (ואמו של אכילס לימים) אשר גידלה אותו כבנה ולימדה אותו אומנויות רבות. כשבגר הפייסטוס נשלח למשפחת קיקלופים ללמוד את מלאכת הנפחות.
הפייסטוס התגלה כאומן שאין שני לו ושמו הגיע עד לאוזניו של זיאוס, אשר ירד לבקרו בנפחייה שלו.  זאוס התרשם מיכולותיו הזמין אותו להקים מחדש את הנפחייה שלו – על האולימפוס, שם ביתו האמיתי. הפייסטוס חזר עם אביו אל מקום הולדתו ותפס מחדש את מקומו כאל הנפחים, האש, מלאכת הכפיים ועל אף שהיה בולט בכיעורו, הוא זכה לכבוד בשל כישרונותיו הרבים.
ריקישחם, ריקי-שחם, #shahamriki # shaham-riki #rikishaham #riki-shaham #ריקישחם #ריקי-שחם #שחםריקי #שחם-ריקי,
מרכבת השמש שבנה הפייסטוס לאל הליוס
הוא בנה ארמונות מרהיבים לאלים, התקין את מרכבת השמש להליוס, בנה כיסאות מלכות לזאוס ולאמו – כסא זהב יפה ומעוטר כמוהו לא נראה. כשהרה ניגשה לשבת בכיסאה, ניתקו רגליו מן הקרקע ושלשלאות עבות וחזקות כבלו את המלכה במקומה, מבלי שתוכל להניע את גופה. האלים התחננו בפני הפייסטוס שישחרר את אמו מכבליה אך הוא רצה לנקום באמו שניסתה להורגו כשזרקה אותו מן השמיים אל הקרקע בילדותו. לבסוף הסכים הפייסטוס להפצרותיו של אביו לשחררה אבל בתנאי שיוכל להינשא לאפרודיטה היפה. זאוס נאלץ להסכים והשניים נישאו.
כמי שהיה שייך גם לשמיים וגם גדל על האדמה כבן אנוש – הוא היה אהוב מאוד בקרב בני האדם ומוערך על האלים. רק אשתו לא אהבה אותו והתאהבה בארס, אל המלחמה יפה התואר. וכך פייסטוס חזר ללמנוס פעמים רבות בכל פעם שרצה להתרחק מנישואיו העצובים ובירת האי נקראה על שמו הפסטייה.
ריקישחם, ריקי-שחם, #shahamriki # shaham-riki #rikishaham #riki-shaham #ריקישחם #ריקי-שחם #שחםריקי #שחם-ריקי,
הפייסטוס מגיש את השריון של אכילס לטטיס, ציור מאת רובנס
למנוס הוא אי יווני בצפון הים האיגאי ונחשב האי השמיני בגודלו ביוון. על אף גודלו האי אינו תיירותי באופן יחסי וניתן להגיע אליו בטיסה בת שעה מאתונה. האי מתאים לנופש לכל המשפחה אך גם למי שמבקש אווירה רומנטית או מפלט של שקט ושלווה.
האי היפה הזה הוא תוצר של התפרצות וולקנית ויש בו חופי ים יפהפיים, מנעד רחב של בתי מלון, מקומות בילוי, מסעדות וטברנות – באווירה יוונית אותנטית. קצב החיים באי רגוע מאד, תושביו שומרים באדיקות על סיאסטה בין 2 ל-4.
ריקישחם, ריקי-שחם, #shahamriki # shaham-riki #rikishaham #riki-shaham #ריקישחם #ריקי-שחם #שחםריקי #שחם-ריקי,
חלקו הגדול של למנוס הררי, עם סלעים וולקניים אך קיימים בו גם חלקים ירוקים, עמקים פוריים ועשירים בצמחייה ובבעלי חיים.
העיירה המרכזית באי נקראת מירינה, הנמצאת בין שני מפרצים יפים כשביניהם ניצבת לה טירה עתיקה, שנבנתה ב1207 ע”י האציל הגדול של האי. הטירה מוקפת סלעים וולקניים ובלילה כשהיא מוארת, ממבט מרחוק היא נראית כאילו היא עפה באוויר.
בכלל זוהי עיירה קסומה, בעלת מבנים יפים המעידים על ההיסטוריה העשירה של המקום ונעים להלך בה, לצפות בכיכרות ובמזרקות המים היפות, בסמטאות הציוריות עם חנויות המזכרות המקומיות.
באי כפרים יפים ביותר, במיוחד ידוע הכפר קרונוס, כ-9 ק”מ ממירינה, באי כנסייה יפיפיה ומבנים מיוחדים אך הכפר זכה לפירסום בעיקר בזכות המעיינות הטבעיים שבו.
כפר יפה נוסף הוא הכפר פלטי השוכן על גבעה, עם בתיו לבנים וגגות הרעפים האדומים. בכפר כנסייה יפה ויש בו תחושת שלווה שקשה להעביר במילים. למרגלות הכפר חוף ים עם פעילויות ספורט ימי מהנות לכל המשפחה.
בואו לגלות את אחד האיים הקסומים ביוון.
שלכם בידידות,

1 thought on “הפייסטוס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *