תבאי

rikishaham, riki-shaham, ריקישחם, ריקי-שחם
תבאי הייתה הפוליס החזקה ביוון והיוותה כר התרחשות לחלק מסיפורי המיתולוגיה הידועים ביותר.
זוהי עיר הולדתו של דיוניסוס וכמובן של אנטיגונה ואדיפוס, מלך תבאי. לפי הסיפור העיר נבנתה ע”י קדמוס, בנו של אגנור, מלך פניקיה, אשר הגיע אליה בחיפושיו אחר אחותו אירופה היפה, שנחטפה ע”י זאוס המחופש לשור. חיפושיו הארוכים העלו חרס אך קדמוס לא יכול היה לשוב אל ביתו, שכן אביו אסר עליו לשוב הביתה ללא אחותו. וכך בחיפושיו הגיע קאדמוס אל האורקל מדלפי שהורה לו לחדול מחיפושיו אחר אירופה ולהקים את ממלכתו החדשה. קאדמוס קיבל הנחייה לצעוד בעקבותיה של פרה אשר תורה לו את הדרך עד למקום בו הוא עתיד לבנות את העיר החדשה.

rikishaham, riki-shaham, ריקישחם, ריקי-שחם
אירופה נחטפת על ידי זאוס המחופש לשור

לאחר שהבהמה עצרה, ביקשה קדמוס להקריב אותה לקורבן לאלת החוכמה אתינה. הוא ביקש מהלוחמים שהיו עימו להביא מים, במהלך חיפושיהם הם הגיעו למעיין עליו שמר דרקון, בנו של ארס, אל המלחמה. הדרקון הרג את הלוחמים ורק קדמוס הצליח להכריע בקרב קשה את הדרקון. לאחר ניצחונו התגלתה אליו אתינה ואמרה לו לזרוע את שיני המפלצת באדמה. לאחר שזרע אותן נבטו מהם לוחמים רבים אשר החלו מיד להלחם זה בזה. רק חמישה לוחמים שרדו בקרב, הם כונו ספארטים והם שעזרו לקדמוס לבנות את תבאי.

rikishaham, riki-shaham, ריקישחם. ריקי-שחם
קדמוס מכריע את הדרקון

קדמוס נאלץ לשרת במשך עשור את ארס כדי לכפר על הרג בנו. בתום השנים הללו, הוא הפך למלך תבאי ונשא לאישה את בתם של ארס ואפרודיטה – הרמוניה. נולדו להם חמישה ילדים, ביניהם גם סמלה, אמו של דיוניסוס. כמובן ששמה של תבאי התפרסם בזכותו של אדיפוס, בנו של לאיוס מלך תבאי ושל יוקאסטה, אשר לפי הנבואה, רצח את אביו ונישא לאימו.

rikishaham, riki-shaham, ריקישחם, ריקי-שחם
אדיפוס והספינקס
ריקישחם, ריקי-שחם, rikishaham, riki-shaham

היום תבאי היא עיר בחבל בויאוטיה שבמרכז יוון, תושביה מונים כ-40,000 תושבים והיא העיר הגדולה ביותר במחוז.

הסיבה העיקרית לביקור בעיר הוא המוזיאון החשוב המצוי בה, אחד המוזיאונים החשובים בעולם לכל מי שמתעניין בהיסטוריה ובארכיאולוגיה של יוון העתיקה, ובו אוספים מחפירות ארכאולוגיות שנעשו באזור ובמיוחד מיצגים מהמצודה של תבאי העתיקה. במוזיאונים אוספים קבועים מתקופת האבן, הברונזה, התקופה המקינית, הקלאסית, ההלינסטית ועוד. תוכלו לראות מוצגים הקשורים בדיוניסוס, בקדמוס וכמובן בהרקולס, הגיבור הנצחי, בן המקום.

ריקישחם, ריקי-שחם, rikishaham, riki-shaham

יש כ-15 רכבות ואוטובוסים המחברים מדי יום בין אתונה לתבאי ואם אתם חובבים כמוני של הסיפורים והמיתולוגיה היוונית, מציעה לכם שלא לפספס את המוזיאון.

קישור לאתר המוזיאון:
https://www.mthv.gr/en/

שנה טובה שתהיה, מלאה בנסיעות, הרפתקאות וחוויות.

שלכם בידידות,

ריקי שחם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *