חטיפת אירופה

ריקישחם, ריקי-שחם, ריקי.שחם, rikishaham, riki-shaham, riki
שנה טובה לכולם.
כשהתחלתי לכתוב את הבלוג שלי לפני יותר משנתיים, לא האמנתי שאהפוך מפנסיונרית נלהבת להיסטוריה, מיתולוגיה יוונית וטיולים, למדריכת טיולים במשרה מלאה. וכך מה שהתחיל כתחביב/עיסוק קטן, הפך למקצוע מלבלב או כפי שאומרים בני משפחתי היקרים כשהיית מורה ראינו אותך יותר. ומכאן גם שבשנה האחרונה, לא הצלחתי לעמוד ביעד שהצבתי לעצמי ולכתוב מספיק.
לכן, השנה, החלטתי לעשות שינוי קל וליצור חיבור אחר בין אהבותיי הגדולות: היסטוריה, אומנות וטיולים. חיבור שיאפשר לי להעלות יותר חומרים ולשתף אתכם ביצירות אומנות בעלות יופי בן אלמוות.
מוזמנים להיות חלק מהמסע הזה שלי.
שלכם בידידות,
ולפוסט הראשון במסע החדש הזה, הנה סיפורה של היצירה אשר מתנוססת בראש הפוסט החגיגי הזה:
חטיפת אירופה
רמברנדט (1606-1669) היה צייר הולנדי רב גוני ולהבדיל מציירים רבים בני זמנו, עסק בציוריו בנושאים רבים.
ציור שמן על בד זה משנת 1632 מוצג כיום במוזיאון ג’יי פול גטי בקליפורניה. ההשראה לציור היא מטמורפוזה של אובידיוס, אשר חלק ממנה מספר את סיפור הפיתוי של זאוס ותפיסתה של אירופה. הציור מראה סצנה שמתרחשת על חוף, עם אירופה הנסחפת על ידי זאוס בדמות שור בעוד חבריה על החוף מביטים בה בעיניים כלות ובאוזלת יד.
המקורות חלוקים ביניהם בקשר למוצאה של אירופה, מקורות רבים טוענים שהיא בתו של המלך הפיניקי המהולל אגנור, לפי מקורות אחרים היא הייתה נכדתו. על פי רוב נטען כי היו לה שני אחים שנשלחו לחפשה אחרי שנחטפה, אך לשווא.
לפי אובידיוס, זאוס, הראשון באלים, הוקסם מאירופה והחליט לפתות אותה. הוא שינה את צורתו לשור לבן בשדה וכאשר אירופה יצאה ללקט פרחים, התפעלה מן השור היפה והחסון והחלה ללטף אותו וכמו אחוזת כישוף טיפסה על גבו. זאוס ניצל את שעת הכושר ודהר אל הים כשאירופה על גבו, ושחה עד אשר הגיעו אל האי כריתים. אז הוא התגלה לפניה בדמותו האמיתית והפך את אירופה למלכת כריתים הראשונה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *