אפולו ודפנה

ריקישחם, ריקי-שחם, ריקי.שחם, rikishaham, riki-shaham, riki.shaham
אחד מהאמנים הגדולים בהיסטוריה המערבית הינו ג’ובאני ברניני, הפסל האיטלקי המהולל אשר רבות מיצירותיו מפארות את מזרקות, כיכרות ורחובות רומא. יצירותיו הידועות של ברניני (1598-1680) עוסקות בדמויות מן הברית הישנה והחדשה ובסיפורי המיתולוגיה היוונית.
אחת מעבודותיו המפורסמות היא הפסל עשוי השיש “אפולו ודפנה” המוצג בגלריה בורגזה שברומא. הנושא של הפסל נלקח מתוך היצירה ה”מטמורפוזות” של המשורר הרומי אובידיוס.  דפנה היא בתו היפה של פניוס אל הנהר אשר מוצגת במיתולוגיה כנימפה, מקושרת במעיינות, בנחלים, בבארות, ובכלל במקורות מים מתוקים. הסיפור המוכר מכל שנקשר בשמה הוא שבשל יופייה, משכה דפנה את תשומת לבו של האל אפולו, אחד משניים עשר האלים האולימפיים, בנם של זאוס ולטוס, אל השמש, האור, המוזיקה והרפואה, מתווך בין האלים לבני האדם.
אפולו שחזה ביופייה של דפנה, רדף אחריה אך זו נותרה אדישה לחיזוריו שכן על פי אובידיוס, ארוס ירה בדפנה חץ עופרת שגרם לה לחוש דחייה כלפי אפולו. משראתה דפנה שאפולו משיגה, היא נשאה תפילה לאביה וזה הפך אותה לצמח הדפנה (בעברית: ער אציל).
פסלו של ברניני את אפולו כנער צעיר ועירום, בידו האחת הוא מצליח לאחוז במותניה של דפנה ואילו רגלו האחורית מונפת באוויר, כבתוך ריצה. דפנה עירומה כביום היוולדה, חשופה לחלוטין כמו חיה רגע לפני שהיא ניצודה, פיה פעור באימה והיא מסובבת ראשה אל עבר אפולו הרודף המבקש להשיגה. על תחתית גופה כבר מבצבצים עלים וניצנים, רגע לפני שהיא עוברת מטמורפוזה והופכת לצמח.
פסל יפה וחשוב זה מוצג בגלריה בורגזה ותוכלו לראות שם יצירות נפלאות נוספות כגון “נער עם סל פירות” של קרוואג’ו, “אהבה קדושה וטמאה” של טיציאן, “הקבורה” של רפאל ועוד.
זוהי גלריה קטנה והביקור בה אינו נמשך יותר משעתיים.
אז אם אתם ברומא, אל תחמיצו.
שלכם בידידות,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *