ונוס ממילו

ריקי שחם מדריכת טיולים

ונוס היא אלוהות עתיקה מן המיתולוגיה הרומית, אשר זוהתה עם אפרודיטה, אלת האהבה והיופי, אחת משניים עשר האלים האולימפיים.

רבות מספור הן יצירות האומנות אשר ציירו ופיסלו את ונוס לאורך אלפי שנים.

ונוס ממילו היא אחת מן הידועות, זהו פסל עתיק מהתקופה ההלינסטית (השנים 320 לפני הספירה ועד 30 לפנה״ס, פרק הזמן ממותו של אלכסנדר הגדול ועד מותה של המלכה ההלינסטית האחרונה קליאופטרה) אשר ניכרת בו גם השפעה חזקה של התקופה הקלאסית. עיצוב הגוף המעודן, סגנון השיער האסוף כעטרת סביב הראש, המבט המאופק והקריר והפנים השקטות בעלות ההבעה החתומה – כל אלו הם מאפיינים של הפיסול הקלאסי מן המאה ה-5 לפנה”ס. אלא שנוספו לפסל קווים מן התקופה ההלינסטית המאוחרת יותר, מאפיינים אירוטיים המובעים בקפלי הבד ההדוק לגוף גלוי החזה, כמו גולש כלפי מטה, ומגלה את איברי הגוף האינטימיים ביותר.

הפסל התגלה בשנת 1820 באי היווני מילוס ומכאן קיבל את שמו. הוא נמצא בשני חלקים, וללא זרועות או סימני זיהוי כלשהם המלמדים על זהותה של הדמות מן הפריט אותו אחזה בידיה (למשל קשת הייתה מצביעה על אלת הציד ארטמיס). למשך פרק זמן נותרה זהותה של הדמות לוטה בערפל, עד שהחוקרים הגיעו לדעה כי מדובר באלת היופי והאהבה אפרודיטה המתוארת לעיתים קרובות בפלג גופה העליון החשוף ובקימוריה החושניים. גם חלק מהיד אוחזת תפוח, שנמצא בחפירות בקרבת מקום, הביאו את החוקרים לכלל הבנה שפסל זה מייצג את ונוס המנצחת מ״משפט פאריס״. לפי המיתוס הידוע, אפרודיטה זכתה ב”משפט פאריס” בו הוטלה על הנסיך הצעיר פאריס לבחור למי מן האלות יעניק תפוח מוזהב: לאפרודיטה, להרה או לאתנה. כל אחת מהן הבטיחה לו דבר-מה אם יבחר בה. היתה זו אפרודיטה שקיבלה את התפוח המוזהב בהבטיחה לפאריס את האישה היפה בעולם, הלנה. השערה זו מתאימה גם לעצם מיקום הימצאו של הפסל – באי מילוס, ״תפוח ביוונית״.

בעת מציאתו של הפסל, שלטה האימפריה העותמנית באי. הצרפתים הצליחו לרכוש את הפסל מידי הטורקים והוא הוצג בפני המלך לואי ה-18 שנה לאחר מכן. המלך העניק את הפסל למוזיאון הלובר, שם הוא נמצא עד היום.ֿ

פירסומו של הפסל בא לו בשל יופיו, אך גם בשל מאבקי יוקרה בין צרפת לאיטליה. כמה שנים קודם לכן, אולצה צרפת להשיב לאיטליה פסל יפה לא פחות, שמו ״ונוס המדיצ׳ית״ אשר נתפס שלל בכיבושי נפוליאון. עם תבוסתו של זה, הושב הפסל לאיטליה, אולם הצרפתים גאים ורגישים לכבוד ארצם, פצחו בתעמולה בדבר יופיה של ״ונוס ממילו״ ואף הציגוהו כבן התקופה הקלאסית שכן זו נחשבה ליוקרתית יותר מזו ההלניסטית. הפסל הוצג כיצירת מופת קלאסית של הפסל היווני פרקסיטלס, בן המאה ה5 לפנה״ס, וכדי לתמוך בכך, הוסר בסיסו המקורי של הפסל עליו היה חקוק שמו של אלכסנדרוס מאנטיוכיה, שפיסל אותו בשנת 130 לפנה״ס.

מקווה שלא תשכחו לבחון מקרוב את ״ונוס ממילו״ בביקורכם הבא במוזיאון הלובר שבפריז.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *