ונוס מאורבינו

ריקי שחם מדריכת טיולים

לקראת ביקורי השבוע בפירנצה, ניסיתי לרשום מהם כל הציורים החשובים אותם אני רוצה לראות במהלך הביקור. אחד השמות אשר קפצו מיד לראשי הוא הפורטרט של ״ונוס מאורבינו״, מאת הצייר האיטלקי הגדול טיציאן.

טיציאן הוא מגדולי ציירי הרנסנס האיטלקי, מפליא להתבונן בהלכי הנפש של דמויותיו, ומפליא לא פחות לחשוף אותם בציוריו.  באמצעיתה של המאה ה-15, ציור הפורטרטים הפך להיות נושא פופולרי משהיה לפני, תחילה כללו ציורי פנים אך במהרה הציורים גדלו וכללו גם את חצי הגוף העליון ובהמשך את כל הגוף. פטרוני האמנות הזמינו ציורים של עצמם ושל בני משפחותיהם, לעיתים היו אלה ציורי קיר גדולים ומרשימים שרצו להבליט את גדולתו של המזמין ולקשט את בתי האצולה.

הרנסאנס הביא עימו גילוי מחדש של טקסטים קלאסיים אשר התאפשר מנפילת קונסטנטינופול בידי העותמנים בשנת 1453. מה שהביא להתעוררות ולעניין גובר והולך בדברי האימפריה היוונית והרומאית. האמנים השתמשו יותר ויותר בנושאים קלאסיים ולעיתים הדמויות ההיסטוריות היו בעצם דיוקנאות של אנשים מאותה התקופה. ביצירותיהם של ציירי הרנסאנס, ניתן לראות התפתחות של טכניקות חדשות: לימוד אנטומיה, ההתבוננות בטבע, לימוד טבעו של האור, לימוד הפרספקטיבה ועוד.

בציורו משנת 1538 ״ונוס מאורבינו״ מתוארת אישה צעירה, עירומה בשוכבה על מיטה בתוך חדר רחב מידות. ציור זה הוא אחד מעבודותיו הידועות של טיציאן והוא מוצג בגלריית אופיצי שבפירנצה. הציור הוזמן ע״י דוכס העיר אורבינו, גידובלדו דלה רוברה כמתנת נישואין עבור אשתו הצעירה. טיציאן מתבסס ביצירה זו על ציור של מורו, האומן האיטלקי, ג׳ורג׳ונה ״ונוס הישנה״, שוכבת עירומה על רקע נוף טבע.

בציורו של טיציאן מתוארת אישה צעירה, בת דמותה של ונוס, אלת היופי, האהבה והתשוקה, הנמצאת בתוך חדר בארמון, כשהיא שוכבת על מיטה אדומה המכוסה בבד לבן ונשענת על כריות, גופה ומבטה פונים בחצי סיבוב אל הצופה, בידה האחת היא אוחזת זר פרחים אדומים וידה השנייה מכסה את מפשעתה. על מיטתה, שוכב לו כלבלב קטן המסמל נאמנות ותום. במרחק מאחוריה ניצבות שתי דמויות נשים לבושות, כנראה המשרתות. האישה הצעירה, עורה לבן, שערה ארוך וכהה, גופה עגלגל,  מתוארת בחושניות ובארוטיות רבה. ניכר בהבעת פניה ובישירות מבטה שהיא חשה בנינוחות עם עובדת היותה עירומה.

תוכלו להתרשם מיופיה של ונוס מאורבינו, בביקורכם הבא בגלריית אופיצי שבפירנצה, אחד מהמוזיאונים החשובים והיפים בעולם.

אם תזדמנו לשם השבוע – גם אני אהיה שם. מקווה לראות אתכם!

שלכם בידידות,
ריקי שחם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *