גלריית אופיצ׳י

שלום חברים,

רשמי הביקור שלי בפירנצה ובגלריית אופיצ׳י עדיין מפעמים בי, מדובר בלא ספק באחד המקומות היפים והעשירים ביותר באוצרות מעשה ידי אדם. 

מבנה הגלרייה נבנה בהזמנתו של דוכס טוסקנה, קוזימו הראשון ממשפחת מדיצ׳י. בנייתו החלה בשנת 1560 והסתיימה עשרים שנה לאחר מכן. ייעודו של המבנה היה להכיל את משרדי השופטים הפלורנטינים ומכאן שמו ״גלריית המשרדים״. בבניין שכנו משרדי אדמיניסטרציה וארכיון המדינה והקומה העליונה שימשה כגלריה למשפחת מדיצ׳י ואורחיה. במשך השנים הלכה וצברה המשפחה אוסף אומנות מהמרשימים ביותר באירופה, ופסלים וציורים רבים הוצבו בחללי התצוגה, כאשר יותר ויותר חלקים של המבנה עברו לשימוש מטרה זו. 

בשנת 1765 הגלריה נפתחה לציבור באופן רשמי. המוזיאון בנוי משני אגפים בשני צידי רחוב ששמו “פיאצלה דלי אופיצי” (הכיכר הקטנה של האופיצי). קטע רחוב זה מגיע בחלקו הדרומי אל נהר הארנו  ובחלקו הצפוני אל כיכר הסיניוריה – פלאציו וקיו. מצפון נראה מגדל העירייה הגותי-טוסקאני ומדרום הגשר המחבר בין שני האגפים ותוחם את חלל הפיאצלה.

הגלריה מחולקת ליצירות לפי שלבים בתקופות השונות: אומנות גותית, רנסאנס מוקדם, רנסאנס מאוחר ולאחר מכן יצירות מאוחרות יותר.

אוסף יצירות האומנות המוצגות במוזיאון הוא מן המרשימים בעולם והוא כולל יצירות רבות של גדולי האמנים האיטלקיים וביניהם סנדרו בוטיצ׳לי, מיכאלאנג׳לו, טיציאן, רפאל, לאונרדו דה וינצ׳י, ג׳יוטו, פיירו דלה פרצ׳סקה ועוד.  

בגלרייה עבודות מיתולוגיות רבות וביניהן ״הולדת ונוס״, ״בכחוס״ של קרוואג׳ו, ״המשפחה הקדושה״ (דוני טונדו) של מיכלאנג׳לו ועוד. 

המוזיאון הוא אחת מאטרקציות התיירות המרכזיות בפירנצה ומהווה סיבה טובה לכשעצמה לעלות על מטוס ולבקר בעיר היפה הזאת, המהווה תיזכורת חיה ונושמת לימי הרנאסנס בתרבות האירופית וליכולותיו של האדם.

אז אם טרם תיכננתם חופשה לקיץ, פירנצה היא ההמלצה שלי (כן, גם עם ילדים).

שני לינקים לצפייה:

 

 

 

שלכם בידידות,
ריקי שחם

 

3 thoughts on “גלריית אופיצ׳י

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *