משפט פאריס

ריקי שחם מדריכת טיולים

פאריס, בנם של מלך ומלכת טרויה, הוריהם של הקטור, הלנוס, קסנדרה ועוד. סיפורו הוא מהידועים והמורכבים ביותר בסיפורי המיתולוגיה היוונית.

בעת הריונה, האקבה אמו של פאריס חלמה כי היא מביאה לעולם אבוקה המעלה באש את טרויה כולה, וכך נשאר פאריס מיד לאחר לידתו על רכס הרים, על פי עצתו של מפענח חלומות. עד מהרה מצאה את התינוק היפה דובת הרים אשר היניקה אותו והוא גדל ונעשה לילד חזק ויפה מאד. הוא גדל בין הרועים והפך להיות חלק מהם, אמיץ ונאמן.

יום אחד בעודו רועה את הצאן בהרי האידה שליד טרויה, פגש בנימפה אוינונה, בתו של אל הנהר ונשא אותה לאישה. אוינונה היתה בת לוויה של האלה ארטמיס, היא למדה את אמנות הנבואה מהאלה רֵיָה, ואת סוד צמחי המרפא מאפולו והיא זו שסיפרה לפאריס את זהותו האמיתית ואת הנבואה עליה חלמה אמו ואשר ניסתה למנועה. 

לפי הסיפור, זאוס ערך משתה לכבוד נישואיהן של פלוס ותטיס, לעתיד הורי אכילס. הוא זימן את כל אלי האולימפוס, למעט אריס, אלת המחלוקת, הידועה היתה במיזגה מחרחר הריב.  אך לא אלה כאריס תוותר על אירוע שכזה וכך הסתננה בהיחבא למסיבה והטילה תפוח עשוי זהב עליו היה כתוב ״ליפה מכולן״ במטרה להסית את האלות לכדי ויכוח מי הכי ראויה לתואר. 

וכך נתגלע ויכוח בין שלוש האלות הרה, אתנה ואפרודיטה. 

פאריס האומלל, נסיך טרויה, אשר אז עוד חי בהר אידה, זומן אל החתונה כשופט עליו הוטל להכריע מי האלה היפה מכולן. שלוש האלות הגדולות ניסו לשחד מיד את פאריס כדי שיבחר בה: הרה, אשתו של זאוס, הבטיחה לו כוח פוליטי ושליטה ביבשת אסיה, אתנה, אלת החוכמה והמלחמה, הבטיחה לו יכולת וחוכמה של לוחם דגול ואלת האהבה, אפרודיטה הבטיחה לו את האישה היפה ביותר בעולם, הלא היא הלנה מספרטה, רעייתו של המלך מנלאוס. 

על בחירתו הרת הגורל של פאריס, בפוסט הבא. 

הנושא של משפט פאריס הוא מקור השראה באומנות, בספרות, בקולנוע, באומנויות הבמה ועוד.

הצייר פטר פאול רובנס היה בחייו “האיש המפורסם ביותר באירופה” וללא ספק אחד הציירים הפוריים והעסוקים אי פעם. מלכי ספרד, צרפת, אנגליה, הוותיקן ונסיכי איטליה, כולם הזמינו יצירות מפרי מכחולו הנחשבות עד ימינו ליצירות פאר, המהות האידאי של סגנון הבארוק העשיר. אומנותו הייתה כה חיה ועזה, והוא שאף לבטא את הנשגב והיפה ביותר שבחיים. לא מפתיע שמיתוס ״משפט פאריס״ היווה השראה למספר מציוריו המבטאים והחוקרים היטב את המתח שבשאלה – מהו היפה?

רובנס מעמיד את אידיאל היופי הנשי לבחינה בציור, הוא מתמקד בשלוש דמויות האלות העירומות, גופן לבנוני, עגלגל ומביע מחוות גוף מוגזמות. משמאלן פאריס אוחז בתפוח ובן לוויתו הרמס, שליח האלים, נושא המטה קדוקאוס, עליו מפותלים שני נחשים חיים.

ציור זה היה הזמנה אישית של פיליפ הרביעי מלך ספרד מרובנס והיום הוא מוצב במוזיאון הלאומי הפראדו שבמדריד.

אל תפספסו את הציור המופלא הזה בביקורכם הבא שבמדריד.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

1 thought on “משפט פאריס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *