מדיאה בניו יורק

ריקישחם, ריקי.שחם, ריקי-שחם, rikishaham. riki0shaham

 

לאורך ההיסטוריה, מדיאה היוותה השראה למחזות, סיפורים, סרטים ויצירות אומנות. פיסלו הניאו-קלאסי של הפסל וויליאם ווטמור סטורי המוצג במוזיאון המטרופוליטן בניו יורק מציג את מדיאה ניצבת לבדה, מהורהרת, בידה אוחזת את הפיגיון, פניה קודרות במחשבות, אולי עדיין מתחבטות האם לבצע את רצח ילדיה? דרמה נפשית ומדממת כלואה בתוך פסל שיש גדול.

את הרגע הזה לכד הפסל וויליאם ווטמור סטורי, יליד שנת 1819 במסצ׳וסטס. בתחילת דרכו, כבן של משפטן ידוע ומוערך, למד משפטים בהרווארד. עד מהרה, נטש את מקצועו והתמסר לפיסול. הוא עבר להתגורר ברומא אותה החשיב כבירת האומנות בעולם, שם יצר פסלים רבים העוסקים בעיקר בדמויות נשיות חזקות, מן ההיסטוריה, המיתולוגיה והתנ״ך, וביניהן קליאופטרה, אלקטרה, ספפו וכן מדיאה.

גובהו של פסל השיש הזה אשר גולף בין השנים 1865-1868מתנשא ליותר משני מטרים. בעבודתו ווטמור-סטורי מנסה לחזור אל הערכים של האמנות הקלאסית, תוך כדי שאיפה לעולם המבוסס על היגיון, אמת וצדק, הוא הרי היה גם משפטן….

מה דעתכם על מדיאה זו? קרה, מחושבת ומאופקת? רק הפיגיון בידה ופניה מרמזות על הדרמה המתחוללת בקרבה? בקרו אותה בפעם הבאה במוזיאון המטרופוליטן. אל תפספסו….

שלכם בידידות,
ריקי שחם

2 thoughts on “מדיאה בניו יורק

  1. ריקי שלום,
    קודם כל עלי להודות לך על היופי שאת חושפת אותי אליו. כל כך יפות התמונות.
    אין לי ספק ריקי שאת מדריכה מעולה ומרתקת כאשת שיח.

    תודה, רבה עלי והצליחי
    שלך שאול שחם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *