דיאנה ואקטיון

ריקי שחם מדריכת טיולים

השבוע אני מטיילת בסקוטלנד, ובגלריה הלאומית באדינבורו, המכילה אוסף אדיר של למעלה מ-30,000 ציורים והדפסים, מסוף ימי הביניים ועד שלהי המאה ה19. לחובבי אומנות אני מציעה להצטייד בזמן שכן במוזיאון ספריית עיון שהיא אוצר גלום ובה למעלה מ-50,000 ספרים וכתבי עת העוסקים באומנות.

הציור דיאנה ואקטיון הוא ציור פרי מכחולו של האומן הדגול טיציאן. דיאנה, הייתה אלת הציד והטבע במיתולוגיה הרומית, ארטמיס במיתולגיה היוונית, בתו של זאוס ואחותו התאומה של אפולו. כאחת מן האלות הבתולות, דיאנה מייצגת צניעות וחן היולי. היא היתה דמות נערצת בקרב נשים, ציידת אמיצה ואתלטית, נושאת אשפת חצים שלא מכזיבים את המטרה. לא בכדי שמה של ״וונדר וומן״ הוא דיאנה ונשים ברחבי יוון ורומא נהגו לערוך לכבודה פולחנים.

אקטיון היה צייד ידוע מתבאי, נכדו של קדמוס האגדי, מייסדה של העיר. יום אחד, במהלך ציד, אקטיון גילה בטעות את מקום הרחצה הסודי של דיאנה, טעות זו הביאה למותו.  דיאנה נהגה להתרחץ במעיין כאשר הייתה שבה ממסעות הציד. יום אחד, תעה אקטיון בדרכו והגיע למעיין בו רחצה האלה ובנות לוויתה. האלה הבתולה לא הצליחה להסתיר את גופה העירום. היא הייתה רחוקה מאשפת החצים שלה וכך התיזה על אקטיון מים מן המעיין והפכה אותו לצבי. אקטיון המבוהל ברח כל עוד נפשו בו ועצר רק כדי להרוות את צמאונו במקווה מים, שם השקיף בבואתו וגילה שהוא כלוא בגוף של צבי. כלבי הציד שלו הרגישו בנוכחותו של הצבי והחלו לרדוף אחריו. הוא מנסה לומר להם שהוא אקטיון אדונם, אך פיו לא מפיק שום קול. בסופו של דבר, משיגים אותו הכלבים וקורעים את גופו לגזרים. באפס זמן הצייד הופך לניצוד.

טיציאן יצר ציור נפלא זה עבור המלך פיליפ השני מספרד כחלק מסדרת ציורים בנושא המיתולוגיה, אשר התבססו על המטמורפוזות של אובידיוס. הוא עשה שימוש כהרגלו בטכניקות דרמטיות מפעימות כגון שימוש בצבעים עזים ובוהקים, שתילת רמזים המבשרים את קיצו של אקטיון בדמות הגולגולת שעל העמוד ונחש שחולף על יד רגלו.

בגלריה יצירות אומנות של מיטב הציירים וביניהם בוטיצ׳לי, רפאל, רמברנדט, ולסקז, דירר ועוד.

אל תחמיצו….
שלכם בידידות,
ריקי שחם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *