דיאנה וקליסטו

ריקי שחם מדריכת טיולים

לכבוד החגים, אני בכמה ימי חופשה בבית, אלמול ימה היפה של חיפה, אבל בינתיים עוד מהטיול שלי בסקוטלנד.

דיאנה וקליסטו הוא ציור נוסף פרי מכחולו של טיציאן. הציור מוצג בגלריה הלאומית באדינבורו. יצירה זו הושלמה בין השנים 1556 – 1559 ומציגה את הרגע בו האלה דיאנה נוכחת לגלות כי בת לוויתה, הנימפה קליסטו נכנסה להריון מזאוס/יופיטר. 

יופיטר מתאהב בקליסטו היפה, מתחפש לאלה דיאנה ובכך מוליך אותה שולל ואונס אותה. קליסטו אשר נכנסה להריון, הצליחה להסתיר את דבר הריונה חודשים רבים, אבל אז דיאנה מציעה לכל בנות הפמלייה בשובן מהצייד, לטבול עירומות בנהר. קליסטו מנסה לשמור על בגדיה ועל סודה, אבל בנות הלוויה האחרות מפשיטות אותה וחושפות את הריונה המתקדם. 

דיאנה שהייתה אלה בתולה, לא הסכינה לקבל את מצבה של בת לווייתה וגירשה אותה מעליה. 

זמן קצר לאחר מכן, קליסטו יולדת, והפעם מעלה את חמת קנאתה של יונו, אשתו של יופיטר, שהופכת את קליסטו לדוב. 15 שנים לאחר מכן, קליסטו מוצאת את בנה בן האנוש, בעת ציד שערך. הבן התעתד להרוג את אמו-הדוב או אז מתערב יופיטר ומעלה את קליסטו לשמים והופך אותה למערך הכוכבים – הדוב הגדול.

בציור של טיציאן נראים פניה מוכתמי הדמעות של קליסטו כשהם בצל, גופה על הקרקע, מתנגד לכל המתרחש ומהווה ניגוד לתנוחה המלכותית של דיאנה. האופן בו הבנות האחרות מחזיקות את גופה מזכיר את האונס שעברה ואת תחושת חוסר האונים. 

דיאנה וקליסטו הוא חלק מסדרה של שבעה ציורי שמן מפורסמים, “השירים”, המתארים סצנות מיתולוגיות מתוך המטמורפוזות של אובידיוס שצוירו לפיליפ השני מספרד.

מומחיותו של טיציאן ושליטתו הנדירה בקומפוזיציה ובשימוש בצבעים מתגלמים היטב בציור היפה, ואם אתם מזדמנים לאדינבורו אולי העיר היפה ביותר בסקוטלנד, הקדישו חצי יום לביקור בגלריה הלאומית.

  שנה טובה ומתוקה לכל, מעשירה ועשירה בטיולים, בהרפתקאות וכמובן באומנות.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *