נצחונה של גאלתיאה

ריקי שחם מדריכת טיולים

הניצחון של גאלתיאה הוא פרסקו שהושלם בשנת 1514 לערך, על ידי הצייר האיטלקי רפאל עבור הווילה פרנסינה ברומא, ביתו של הבנקאי אגוסטינו צ’יגי, אחד הגברים העשירים ביותר באירופה באותה התקופה. 

הפרסקו הוא סצנה מיתולוגית המקשטת את הגלריה הפתוחה של הבניין, לפי הסיפור הידוע של גאלתיאה, אלת הים היפה אשר התאהבה בבן התמותה אקיס. אך סיפור האהבה נקטע בידי מעשה קנאה, פוליפמוס הענק בעל העין אחת, שרדף את שני האוהבים והרג את אקיס. 

 

בעבודתו של רפאל הוא בחר להציג את גאלתיאה מוקפת ביצורי ים מיתיים: משמאל, טריטון (חלקו העליון אדם, חלקו התחתון דג) חוטף נימפה ים; מאחוריהם, טריטון אחר משתמש בסמלו המיוחד, חצוצרה אצילה, שבה הוא נושף כדי להרגיע או לעורר את נחשולי הים. קונכייה זו ידועה ביכולתה לעורר צלילים כה נוראיים, שהם הצליחו אפילו להבהיל את הענקים הנוראים ולהניסם. רפאל, כמו פוסן, מנסה להשתמש באומנות ולשנות את סוף האגדה ולהצליח להניס את פולימפוס הענק.

גאלתיאה עצמה מוצגת בציור כשהיא רכובה על מרכבת צדף הרתומה לשני דולפינים.

 גאלתיאה של רפאל, מייצגת יופי אידיאלי, שלא דומה לאף אדם אנושי, כפי שיצר אותה הפסל פיגמליון. וכדמות אידיאלית, מצליחה גאלתיאה לרתום לעזרתה גם את אבירי השמיים, הקופידונים המכונפים משונני החצים.

 

את העבודה היפה הזה, ניתן לראות במקומה המקורי, בווילה פרנסינה (Villa Farnesina))  בשכונת טרסטאוורה שברומא. המבנה היום משמש כאקדמיה למדעים של רומא ותוכלו לראות בה פרסקאות מקוריות ומרהיבות מהמאה ה16 ממיטב האומנים של הרנסאנס האיטלקי. היא פתוחה כל יום (חוץ מיום א’) בין השעות 9:00-14:00.

 

שלכם בידידות,

ריקי שחם

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *