אטלס בנאפולי

ריקי שחם מדריכת טיולים

 

לאחר שהות באי האנגלי, אני חזרה ביבשת העתיקה והפעם אני באיטליה, מדריכה קבוצה של רופאים ורופאות בפנסיה, משתוקקת לרגע קט כדי להספיק ולחלוק את כל היופי שעיניי רואות. 

הטיטאן אטלס, אביהן של קליפסו, הספרידות, הפליאדות והיאדות, בנם של יאפטוס ואסיה, אחיו של פרומתאוס, הוא ענק מיתולוגי, אשר נלחם לצד קרונוס, דודו ומלך הטיטאנים’ נגד זאוס, מלך האלים. לאחר שהטיטאנים הפסידו במלחמתם, גזר עליו זיאוס, לתמוך בכיפת השמיים בעזרת ראשו, שכמו וידיו, תוך שהוא ניצב בקצהו של חוג האדמה.

על פי אפלטון, אטלס מונה לשליט האי האגדי אטלנטיס והאוקיינוס האטלנטי שבו לכאורה שקע. אטלס מתואר ביצירות אומנות רבות כדמות הכורעת תחת נטל נשיאת כדור גדול על שכמה. עונשו של אטלס והמשא הכבד על גבו מהווה סימבול לכוח סיבולת המתפתח למי שנושא בנטל כבד. 

פסל האטלס הפארני הוא עותק שיש רומי מהמאה ה -2 של פסל הלניסטי, בו אטלס כורע תחת משא תחומי השמיים והוא מוצג במוזיאון הארכיאולוגי הלאומי בנאפולי, איטליה. זהו הפסל העתיק ביותר של טיטאן של המיתולוגיה היוונית, המיוצג בציור על גבי אגרטלים מוקדם יותר, והוא הייצוג העתיק ביותר הידוע של התחום השמימי. גובהו של הפסל 2.1 מטרים, וקוטר הכדור הוא 65 ס”מ.

הכדור שהוא נושא, מראה תיאור של שמי הלילה, עם תבליטים המתארים 41 מתוך 48 הכוכבים היוונים הקלאסיים המובחנים על ידי תלמי, כולל: טלה את האייל, סיגנוס הברבור והרקולס הגיבור. האטלס הפרנזי הוא התיעוד העתיק ביותר של קבוצות כוכבים ששרד והוא מתוארך לתקופה הרומית, בערך בשנת 150 לספירה. השם פארנה אטלס משקף את רכישתו על ידי הקרדינל אלסנדרו פארנזה בראשית המאה ה -16 ואת הצגתו לאחר מכן בווילה פארנזה, אותה הזכרתי לא מזמן.

המוזיאון הארכיאולוגי הלאומי בנאפולי, הוא המוזיאון האוצר בתוכו את מרבית הממצאים אשר נמצאו בפומפיי, הרקולנאום וערים עתיקות אחרות באיטליה. מלבד ציורי הקיר מוצג בו גם אוסף עשיר, מהחשובים בעולם, של אמנות קלאסית ורומית: פסיפסים, פסלים, כלים מפוארים, תכשיטים, מטבעות, כתובות ואפילו פרטי לבוש של גלדיאטורים.

לכל חובבי הארכיאולוגיה והתרבויות האדירות של העולם העתיק, ביקור במוזיאון זה הוא לא פחות מאשר ביקור חובה.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *