אורפאוס ואורידיקה

ריקי שחם מדריכת טיולים

אורפאוס, בנו של אפולו והמוזה קאליופה, היה זמר מחונן, ששירתו בליווי הקיתארה, ריגשה אפילו בעלי חיים, עצים וסלעים. לפי המטמורפוזות של אובידיוס, כשאשתו האהובה של אורפאוס, אורידיקה מתה בעקבות הכשת נחש, ירד אורפאוס אל העולם שמתחת לאדמה כדי להשיבה אליו. בזכות שירתו, הוא הצליח לשכנע את האדס אל השאול להשיב את רעייתו אליו אך בתנאי שלא יביט לאחור אל עבר השאול.

אורפאוס שגעגועיו לאשתו גברו עליו, לא הצליח להתאפק ורצה לוודא שאכן אשתו צועדת מאחוריו, סובב את ראשו וזו שכמעט זכה בה שוב, שקעה שוב מטה אל ממלכת המתים. שבעה ימים ולילות קונן אורפאוס על גדות נהר האכרון בתקווה שאשתו תשוב אליו אך לשווא. עד יום מותו לא זכה עוד לרגע נחת בחייו וכשהגיע עיתו למות, חיפש כצל את אורידיקה עד אשר מצא אותה בשדות האליסיום (אי המבורכים) והקיף אותה בזרועותיו. עכשיו היתה שוב כולה שלו לתמיד.

ציור הנוף עם אורפאוס ואורודיקה הוא שמן על בד שצויר בסביבות 1650 על ידי ניקולה פוסין. מידותיו 124X200 ס”מ. הוא נרכש בשנת 1665 ע״י לא פחות ממלך השמש, לואי ה -14 שלפי עדויות כתובות מתקופתו התאהב בציור זה עד כלות ומיקם אותו בארמונו שבוורסאי. וכך הפך ציור זה לאחד מציורי הנוף המפורסמים והמייצגים ביותר של ניקולה פוסין. לפוסן היה רקע אינטלקטואלי עשיר, הוא נחשב היה לצייר פילוסוף, לצייר משורר שביקש להקנות מימד ויזאולי לתנועות הנפש שנעה בין עולם החיים הברור והנוכח לבין עולם המתים האורב בצללים, המתעתע והמנצח תמיד.

הציור היפה הזה שמציג את הזוג הצעיר רגע לפני פרידתם בטרם עת, מוצג במוזיאון הלובר שבפריז.

אל תחמיצו.
והנה גם קטע מתוך האופרה המפורסמת של גלוק:

שלכם בידידות,
ריקי שחם

1 thought on “אורפאוס ואורידיקה

  1. ניקולה פוסין, אחד הגדולים, אי אפשר לטעות במשיכות המכחול שלות בצבעים, בסדר הזה השואף לחקות את הסדר האלוהי. למזלי זכיתי לראות תערוכה של ציוריו במוזיאון הלובר לפני כחמש שנים בפריז. מעולם לא ראיתי צייר שמבטא עוצמה, כמו שהוא חש בנוכחות האל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *