אולימפיה

ריקי שחם מדריכת טיולים

בספרו ״תולדות היופי״ טוען אומברטו אקו כי היופי מעולם לא היה ערך מוחלט ובלתי משתנה, אלא הוא תלוי תקופה ומיקום גיאוגרפי. לעיתים היו קיימות תפיסות שונות ליופי באותה תקופה. 

מרבית הציירים והפסלים הגדולים הקדישו חלק ניכר מעבודתם לבחינתה של אלת היופי והאהבה, הלא היא אפרודיטה או ונוס בשמה הרומי. רצף זה של יצירות אמנות התחיל בונוס מווילנדורף בת ה 30,000 שנה בעלת הראש העגול ללא תווי פנים וצוואר, עם הבטן הענקית, והשדיים עצומים ועד ימינו אנו.  

אחת העבודות היפות והשנויות במחלוקת היא זו של אדוארד מאנה ״אולימפיה״.

מאנה היה צייר צרפתי, אשר חי בין השנים 1832 ל1883, נחשב ממבשרי האימפרסיוניזם ומרדן לא קטן, שאהב לקרוא תיגר על יצירות קודמיו ועל תפיסות חברתיות בכלל.

 בשנת 1863, צייר את אחד מציוריו הידועים ביותר ״אולימפיה״ כפרפראזה מוקצנת על ציורו המפורסם של טיציאן ״ונוס מאורבינו״. בעוד טיציאן צייר את ונוס שלו כאלה בתולה, בעלת יופי שמיימי, אולימפיה של מאנה הינה ארצית ונועזת הרבה יותר, מבטה אינו מבויש אף לא מתנצל או מסתתר. בשיערה האסוף שזור סחלב אדום שהיה בזמנו סמל לחושניות, ובקצה מיטתה חתול שחור המסמל מיניות, אינדיבידואליזם וחוסר נאמנות (להבדיל מהכלב אצל טיציאן), ובפרט הסרט השחור והדק סביב צווארה, פריט רווח אצל זונות באותה התקופה. לצידה של אולימפיה בתמונה, מוצגת משרתת המביאה לה זר פרחים, סביר להניח ממחזר. 

שמה של התמונה נגזר ממסורת באמנות המערבית – ‘אולימפיה’ לתיאורי נשים ערומות המייצגות את אלת הניצחון.

השימוש שעשה מאנה ביצירת המופת של טיציאן תוך החלפת הדמות של ונוס השמיימית לארצית ואפילו זנותית, תוך שינוי הסמלים הקלאסיים והמהוגנים באלמנטים פרובוקטיביים ומיניים, הוביל להתנגדות קשה ולביקורת חברתית כנגד הציור בזמנו ונשמעו קריאות רבות להחרימו.

הציור מוצג במוזיאון אורסיי שבפריז שהחל מה-23 ביוני פותח את שעריו לרווחה לאחר יותר משלושה חודשים בהם היה סגור.

עד שנוכל לטוס, הנה סיור וירטואלי באחד ממוזיאוני האמנות הנפלאים בעולם.

שלכם בידידות,

ריקי שחם

 

 

 

6 thoughts on “אולימפיה

  1. איזה יופי לראות את הציור של ונוס וגם של אולימפיה- זה באותה תנוחה, ודמות דומה, אבל שונה.
    מקסים

  2. ציור שלא הכרתי, מעניין שיש שם אשה שחורה. ונורא אהבתי ששמת את זה דווקא בימים האלה שיש מחאות עולמיות של black lives matter
    מאד רלוונטי

  3. השלב הבא לפארפרזה הוא אומן שייצר אישה שחורה כונוס השוכבת מעורטלת ומאחוריה נושאת כליה/פרחיה אישה לבנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *