פרנצ’סקו דה-גויה 

ריקי שחם מדריכת טיולים

פרנסיסקו גויה (1746 – 1828) נחשב בצדק לאחד האמנים המעניינים, המשפיעים, המגוונים הפרובוקטיביים של תקופתו ובכלל. יצירתו עשירה ומגוונת וכוללת ציורי שמן, פרסקאות ותחריטים.

הצייר, ששימש מספר מלכים מבית המלוכה הספרדי, המושחת והשמרן במיוחד, לאור עידן הנאורות, התנועה האינטלקטואלית שפעלה באותה העת באירופה, הביע את דעותיו הליברליות דרך עבודותיו. גויה לא היסס למתוח ביקורת נוקבת כמעט על כל מעמד או קבוצה אפשרית: מפקידות וכמורה ועד עניים ועשירים, נשים וגברים כאחד. כתוצאה מכך, גויה חי ביחסים מתוחים תמידית עם מוסד האינקוויזיציה הדתי, ולעתים אף עם בית המלוכה, אך תמיד השכיל לחמוק מהתנגשות חזיתית עמם, שהייתה עלולה לעלות לו במעמדו כצייר חצר או אף בחייו.

גם ברמה אומנותית, גויה מסמל את המעבר שבין שני עידנים היסטוריים עצומים, מחד הוא נחשב ליורש האחרון של אומנות הרנסאנס האיטלקי ומנגד לאחד ממבשרי האמנות המודרנית והוא היווה השראה לרבים שבאו אחריו, ביניהם פיקאסו. סדרת תחריטי הקפריצ’וס שלו, הם ניצני הקריקטורה הפוליטית.

את ציורו ״המאיה העירומה״ צייר בשנת 1804, שיש הטוענים שזהו דיוקן לא רשמי של מאהבתו הדוכסית מאלבה. 

גויה משתמש במודל של ונוס אך הופך אותה לאישה מפתה וארצית. הדמות שוכבת על כרים ירוקים-כחולים וכיסוי מיטה שקוף כמעט. זרועותיה שלובות מאחורי ראשה, שפתיה הדוקות, אפה ארוך ומבט עיניה קר ונוקשה, גופה רחוק מהפרופורציות הקלאסיות, והיא איננה מתייחסת כלל אל הצופה או אל היותה עירומה. האור ביצירה מאיר את גופה המעוגל המהווה ניגוד לקווים הישרים של הדיוואן.

הציור מוצג במוזיאון ״אל פראדו״ אשר במדריד, כנראה המקום הראשון אליו אסע כשאפשר יהיה לנסוע…..

שימרו על עצמכם.
שלכם בידידות,
ריקי שחם

6 thoughts on “פרנצ’סקו דה-גויה 

  1. יש גם את הציור ״מאיה הלבושה״ שלו. ראיתי את שניהם. לא תמונות מרגשות באופן כללי בעיני אך הסיפור כן. התפיסה הפוליטית-חברתית של גויה מעניינת מאד בעיני. הלוואי שאומנים היו מציירים את המחאה כנגד הממסד שלהם גם בתקופתנו.

  2. היי ריקי, אני אמא לשני תאומים בכיתה ד׳, האם את יכולה לערוך סיור אומנות בן כמה שעות לילדים במהלך אחד מימי הקיץ ? אני ואמהות נוספות בשיכבה מתעניינות ביום העשרה שכזה. מתגוררים בתל-מונד. תודה מראש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *