קרברוס

ריקי שחם מדריכת טיולים

קרברוס, שומר השאול מהמיתולוגיה היוונית, כלב אימתני בעל שלושה ראשים הצופה בששת עיניו על שערי ממלכתו של האדס, אל השאול, מוודא שאיש לא ימלט מאימת המוות.

הצעירים שבינינו יזהו את קרברוס מהספר הראשון בסדרת ״הארי פוטר״, הכלב הגדול אשר הושם למשמרת על ״אבן החכמים״ המעניקה חיי נצח.

קרברוס מתואר בדרך כלל ככלב ענק ומפלצתי בעל שלושה ראשים וזנב דרקון או זנב נחש, תפקידו העיקרי למנוע מן המתים לחזור לעולם החיים. 

אובידיוס ב״מטמורפוזות״ מתאר שהריר של קרברוס הוא כה קטלני, שבכל מקום בו נזל רירו על הארץ, צמח במקום ה״אקוניטון״ (מוכר גם בשם ״חונק הזאב״ או ״ברדס הנזיר״), צמח רעיל ביותר אך גם בעל סגולות קסם אשר גם הוא זכה לאיזכורים רבים בספרות הבלשית. 

ישנן מספר אגדות במיתולוגיה היוונית המתארות גיבורים שהצליחו לחמוק מקרברוס או להביסו, דוגמת הרקולס במשימתו ה-12 או פסיכה ואיניאס אשר נתנו לכלב האימתני עוגה עם סם שינה והצליחו להרדימו.

קרברוס בתמונה למעלה הינו עוד אחד מהפסלים המוצבים ב״פארק המפלצות״, הידוע גם בשם ה״עץ הקדוש״ השוכן במחוז ויטרבו (Viterbo) שבצפון חבל לאציו, כשעה מרומא.

הפארק הוא חורש נפלא ומיסתורי, מלא ביצורי אבן מיתולוגיים, גדולים מהמציאות, אשר נבנה במאה ה-16 ע״י הנסיך אורסיני, בן אחת המשפחות החזקות והעשירות באיטליה בתקופתו, אשר לפי הידוע, בנה את הפארק בסמוך לפטירת אשתו האהובה אשר נפטרה בדמי ימיה, על מנת להתמודד עם כאב האובדן. ייתכן והנסיך אורסיני רצה לחקות את אורפאוס אשר צעד לשאול להשיב אליו את אורידיקה אהובתו שמתה ביום חתונתם מנשיכת נחש, והצליח להרדים את קרברוס בזכות נגינתו בחליל, וכך ירד אל השאול להתאחד עם אהובתו.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

7 thoughts on “קרברוס

  1. סיור מדהים בפארק קסום ומופלא, עם דמויות מיתולוגיות מסתוריות המשפיעות על חיינו יותר משאנו יודעים. תודה ריקי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *