גשם של זהב

ריקי שחם מדריכת טיולים

בראש ובראשונה, ברכות לשנה טובה ומאירת פנים, כזו שתאפשר לנו לשוב ללמוד ולהכיר את העולם המופלא בו אנו חיים.

דנאה היא נסיכה מהעיר ארגוס, בתו היחידה של המלך אקריסיוס. המלך אשר השתוקק לבן אשר יירש את כסאו, פנה לבקש את עצת האורקל מדלפי.  באורקל מדלפי ישבה אישה המכונה פיתיה, אשר התנבאה בשם האלים האולימפיים ואנשים, גיבורים ומלכים רבים מרחבי יוון עלו אליה לרגל להתוודע אל צפונות עתידם.

פיתיה חזתה בפניו של אקריסיוס שלעולם לא יוולד לו בן יורש וכי לדנאה בתו יוולד בבוא היום בן גיבור שבבגרותו יהרוג את סבו. בשובו לביתו, כלא אקריסיוס את בתו היחידה בחלל תת-קרקעי עשוי ארד שהוקם תחת חצר ארמונו. אולם אין די בתא ארד תת קרקעי כדי לעצור בדרכו של זאוס השובב באלים, שחשק בנסיכה היפה, מלהגיע אליה. זאוס הפך עצמו לגשם של זהב אשר זלג דרך גג החדר הישר אל רחמה. מזיווג זה נולד בנם פרסאוס, מגדולי גיבורי יוון עליו כבר סיפרתי לכם בעבר אשר גבר על מפלצות רבות.

ומה עלה בסופה של נבואת האורקל?

פרסאוס אשר התוודע לנבואה, נמנע כל חייו מלבקר בארגוס כדי להמנע מלהרוג את סבו. יום אחד נסע לעיר לאריסה, בירת חבל תסליה אשר בה נערכו המשחקים האולימפיים. פרסאוס השתתף בתחרות והטיל את כידונו הרחק, אלא שזה פגע בטעות בראשו של סבו, שהיה בין הצופים במשחקים, והרגו. כפי שמוכיחה המיתולוגיה שוב ושוב, אין איש מסוגל להמלט מגורלו, כמה שלא ינסה.

סיפורה של דנאה נמשך במשיכות מכחול פעמים רבות על ידי מיטב הציירים. אחד המפורסמים שבהם הוא טיציאן אשר קיבל הזמנה מפיליפה השני, מלך ספרד, בשנת 1544. טיציאן צייר בהמשך עוד חמישה ציורים שונים של דנאה אשר מוצגים במדריד, לונדון, וינה, סנט פטרסבורג ושיקאגו. היצירה הראשונה אשר בראש הכתוב מוצגת היום במוזיאון קפודימונטה בנאפולי. 

לפי האימרה המפורסמת, ״לראות את נאפולי ולמות״ משמע אדם אשר יראה את נאפולי יוכל למות בשלווה, שכן ידע שראה את המקום היפה בתבל.

בתקווה שנזכה כולנו השנה בבריאות טובה ונוכל לנסוע ולבקר בנאפולי.
שלכם בידידות,
ריקי שחם

13 thoughts on “גשם של זהב

  1. תמונה מדהימה, ראיתי את אחותה במדריד, לצידה כלב חמוד ואם אני זוכר נכון לא קופידון אלא משרתת בסמוך, מנסה לקלוט את חלקיקי הזהב.

  2. ראיתי את התמונה שבלונדון, כמה אני אוהבת את סיפורי המיתולוגיה. ותמיד תוהה איך מוסר ההשכל שלהם חבוי בחיינו כאן היום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *