כיירון

ריקי שחם מדריכת טיולים

בעוד שרוב הקנטאורים היו חסרי השכלה, שיכורים ידועים לשמצה, שהיו בעלי מעט נימוסים, כיירון מתואר כמי שניהל חיים משכילים ומעודנים הרבה יותר. כיירון הוא קנטאור,יצור בעל פלג גוף עליון של אדם ופלג גוף תחתון של סוס. 

כיירון היה בן אלמוות ששימש כמורם של כמה מהגיבורים המיתולוגיים של יוון העתיקה, ביניהם הרקולס, תזאוס ואכילס. הוא מתואר כחכם שביצורים אשר למד ישירות מן האלים את חוכמתם.  

ברישום שמן זה של פיטר פול רובנס, מוצגים כיירון ואכילס שהתחנך על ידו. הרישום במקור, מהווה ציור שני מתוך סדרה של שמונה חלקים של רישומי שמן שסיפרה באופן כרונולוגי את סיפורו האפי של אכילס (רישומי שמן כמו זה היו הצעד הראשון לקראת המוצר הסופי – סדרת שטיחי קיר ארוגים בשם “חיי אכילס”, רובנס השתמש לעתים קרובות ברישומי שמן כאב-טיפוס שלו לציורים עתידיים, אך במקרה זה, הסקיצה שימשה היסוד לשטיח).

באופן מדהים, כיירון היה למעשה סבא רבא של אכילס והוא לימד אותו מוזיקה, רכיבה על סוסים, ציד, שירה ועוד.

רובנס התעניין מאוד בסיפורו של אכילס, וכתוצאה מכך יצירותיו אלו כוללות פרטים רבים הלקוחים מן הספרות שמאחורי המיתוס – למשל האל אסקולפיוס והמוזה קליפה שנחצבו בעמודי המסגרת של הציור. 

הציור היפה נמצא היום ברוטרדם במוזיאון בוימאנס ואן בונינגן (Museum Boijmans Van Beuningen), הנה סרטון קצר על העבודה היפה של רובנס.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

10 thoughts on “כיירון

  1. בלוג מקסים ומלא באינפורמציה מעניינת. כיף לטייל בבלוג שלך כשאי אפשר לטייל בעולם.

  2. תודה ריקי.
    אני אוהבת את הסרטונים שאת מוסיפה – תמיד נחמד להרגיש שאני ממש מטיילת בארץ אחרת במוזיאון.
    בייחוד בתקופה הזאת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *