המלקטות

ריקי שחם מדריכת טיולים

לכבוד החג האהוב עלי כל כך, החלטתי להביא משהו קצת אחר.

הנטורליזם הוא זרם באומנות העוסק בתיאורי טבע, כפי שהוא נתפס בעין, השואף להעביר את האמת כפשוטה, כפי שהיא נתפסת על-ידי האומן, ללא עיבוד אינטלקטואלי או רגשי. מאפייני זרם זה הוא הנושאים השאובים מהווי האיכרים והכפר וציורי נוף, דיוק בפרטים הנראים בטבע, עד כדי ניסיון לייצר ״צילום״, צבעים זוהרים ואפקטים של אור.

לנטורליסטים הייתה צורת עבודה מסוימת: את רישומי ההכנה רשמו במהירות בחיק הטבע, והמשיכו לפתח ולעבד אותם בסטודיו. 

פרנסואה מילה (1814-1875) הצרפתי, היה הבולט מבין האמנים הנטורליסטיים. כבן של משפחת איכרים, הוא הירבה לתאר את האיכרים ואת הקשר שלהם לאדמתם, מתוך היכרותו את הקשר העמוק בין האיכר לאדמתו, הוא הוקיר את עבודת האדמה וראה בה ייעוד ושליחות. עבודותיו היא האלהה של עבודת האדמה.

 בציורו המפורסם מכל, ״המלקטות״, משנת 1857, (ציור שמן על בד) מציג מילה שלוש עובדות אדמה בשדה חיטה רחב, האוספות שאריות חיטה שנפלה בעת הקציר. הנשים כפופות, לבושות בתלבושת מסורתית ומלקטות את השאריות לתוך סינריהן. פניהן מוסתרות, והן מייצגות איכרות עניות שנאלצות לאסוף שיירים כדי להתקיים. עבודתן נעשית על רקע השדה הרחב שבו רואים את בעל השדה רכוב על סוסו, את עובדיו, ומסביב ערימות חיטה.

הנשים מתוארות במונומנטליות ובתנועה אצילית הראויה לדמויות מכובדות, ומזכירות את הסיפור התנ”כי של רות ונעמי.

מקור האור ביצירה הוא אור חמה טבעי בצהרי היום, שיוצר צל ליד הנשים העוסקות באיסוף החיטה. האור מתפשט על פני היצירה ומרכך את האובייקטים. השעה היא שעת שיא החום, שמערים קשיים על הנשים בעבודתן, אך הוא מציגן באופן נטול כל אומללות.

הציור מוצג במוזיאון האורסה שבפריס.

בברכת חג שבועות שמח ושקט,
שלכם בידידות,
ריקי שחם

10 thoughts on “המלקטות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *