ציפורי סטימפליה

ריקי שחם מדריכת טיולים

ציפורי סטימפליה, ציפורים אוכלות אדם, היו חיות המחמד של האדס אל השאול במיתולוגיה היוונית. היו להן כנפיים עשויות פליז, נוצות חדות עשויות מתכת אותן שילחו בקרבנותיהן, חיות ובני אדם כאחד, ואפילו צואתן הייתה רעילה והרסה מטעים ושדות תבואה. 

כשהגיע הרקולס, אחד מגיבוריה הגדולים והאמיצים ביותר של יוון העתיקה, הסתתרו הציפורים ביערות העבותים בסטימפליה שבארקדיה. הרקולס שהגיע מצויד ברעשן נחושת גדול שהתקין עבורו הפיסטוס, אל הנפחים, התייצב בראש ההר והחריד את האיזור השקט ברעשן הכביר. למשמע הרעש הנורא, התעופפו להן הציפורים ממקום המסתור והרקולס ירה בהן את חיציו.

אלברכט דירר (1471-1528) היה צייר, אמן דפוס, תיאורטיקן ואיש אשכולות של הרנסנס הגרמני. יליד נירנברג, דירר ביסס את המוניטין וההשפעה שלו ברחבי אירופה עוד בשנות ה-20 המוקדמות לחייו. הוא היה בקשר עם האמנים האיטלקיים הגדולים של תקופתו, בהם רפאל ולאונרדו דה וינצ’י. דירר העלה את האמנות הגרפית לדרגת תחום נחשב באמנות היפה, והיה האמן הראשון שעיקר ביטויו האמנותי התבצע באמצעים גרפיים. עבודותיו הן בתחום הציור והן בתחום הרישום, הדפסי העץ, התחריט וריקועי הנחושת, הפכו אותו לאחד האמנים הנחשבים בהיסטוריה, בעל השפעה מכרעת על דורות של אמנים.

בציורו זה של דירר, הרקולס הניצב במרכז הורג את הציפורים הסטימפליות, חמוש בחץ וקשת. הציפורים המפלצתיות, מושפעות כנראה מתיאור של דנטה, שמתאר את הציפורים כיצורי כלאיים מוזרים.

הציור מוצג במוזיאון הלאומי בנירנברג, העיר השניה בגודלה בבוואריה, עיר שפעלו בה אומנים רבים בתקופת הרנסנס הגרמני ואשר הוחרבה כמעט כליל במלחמת העולם השנייה. העיר מהווה מרכז תיירותי חשוב ובה 13 מוזיאונים, אחד מהם הטירה בה חי דירר המשמשת כיום מוזיאון לזיכרו.  

ממליצה לכם מאד להקדיש יום שלם לעיר בביקורכם הבא בגרמניה.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

16 thoughts on “ציפורי סטימפליה

 1. עיר מעניינת נירנברג, יצא לי להיות שם בנסיעת עסקים לפני מספר שנים והופתעתי מאד מההיצע של העיר.

 2. ריקי יקירתי,
  בזכותך גיליתי אוצרות בלומים רבים בגרמניה, חבל שלא הספקנו להגיע גם לנירנברג.
  מסקרנת התמונה כמו גם הבחירה להבליט את דמותו של הרקולס, על קשתו ואשפת חיציו בעוד כל השאר מטושטש. מעניין מה מוביל להחלטות אומנותיות אלו.

 3. פוסט מרתק! אני מתה על המיתולוגיה ולא ידעתי על הציפורים האלו.
  תודה רבה 🙂

  שירלי

 4. הי ריקי, מעוניינת להרים לבעלי אירוע/טיול לכבוד יומולדת 50 החל בסתיו ואומנות הוא הדבר שהוא הכי אוהב. תוכלי לחזור אלי בבקשה ? תודה מראש.

  1. הי מיכל, בוודאי, אחזור אלי עם חזרתי ארצה מרומא בתחילת השבוע הבא. תודה על פנייתך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *