הרקולס והאריה מנמאה

ריקי שחם מדריכת טיולים

האריה מנמאה היה אריה מפלצתי, ששכן במערה, פרוותו היתה חסינה לכל כלי הנשק, מעת לעת היה מגיח ממקום מסתורו והורג כל מי שנקרה בדרכו.  לפי המיתולוגיה, רק ציפורניו של האריה יכלו להוריד את הפרווה מעל גופו.

במסגרת הראשונה מבין 12 משימותיו, הטיל אוריסתאוס, מלך מיקנה על הרקולס להביא לו את עור האריה. לאחר קרב ארוך ואימתני, הבין הרקולס ששום כלי נשק לא יועיל לו והוא החליט להיאבק באריה בידיו החשופות. הוא תפס את האריה מגבו כדי לא להפגע מציפורניו וחנק אותו אט-אט.

אומנם האריה מת, אך כדי להשלים את משימתו, היה על הרקולס לפשוט את עורו שהיה כאמור חסין בפני כלי נשק, ולא ניתן היה להפשיטו בעזרת סכין. הרקולס לא היסס והשתמש בציפורני האריה כדי לחתוך את העור. 

כידוע לקוראיי, אחד האומנים האהובים עלי ביותר הינו פיטר פול רובנס (1577-1640) שהיה צייר, שרטט ודיפלומט פלמי, אמן בארוק רבגוני ומשפיע שהועסק על ידי שליטי דרום הולנד כשגריר שלהם והפך לצייר משפיע בכל אירופה. 

רובנס שילב מאפיינים של הרנסנס האיטלקי, אליו התוודע בביקור ממושך באיטליה, עם ריאליזם פלמי ואהבה לנוף. היה לו ידע נרחב והבנה עמוקה של אמנות וספרות קלאסית, ידע אותו תירגם בהצלחה לדימויים חיים של בשר ודם. 

הציור המפורסם מוצג במוזיאון הלאומי לאמנות בבוקרשט.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

8 thoughts on “הרקולס והאריה מנמאה

  1. איזה שרירים. אגב, לפי הציור, הרקולס גם הכריע נמר. והמערה שברקע, אכן ציור אפוף סימבולים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *