ההשראה של המשורר

ריקי שחם מדריכת טיולים

״ההשראה של המשורר״ הוא ציור שמן על בד, מעשה ידיו של האמן ניקולא פוסן, שצויר בין השנים 1629 עד 1630. הוא מוצג כיום במוזיאון הלובר בפריז, בו ביקרתי רק שלשום, פסע לפני החמרת ההגבלות על השבים מחו״ל.

ניקולא פוסן, מי שכונה על ידי בני תקופתו: “צייר פילוסוף ” וצייר משורר”, הינו דמות מרכזית בנוף האמנות וההגות במאה ה-17. הוא נחשב מייסד הציור הצרפתי הקלאסי, אשר התרחק מהמאפיין הבולט של ציירי בני זמנו, עם הנטייה לקישוט ולפומפוזיות.

פוסן, יליד נורמנדי, גר רוב חייו ברומא, שגרת יומו הייתה די קבועה: הוא קם בבוקר, עשה תרגילים, יצא לטיול בוקר וחזר לעבוד בביתו. הוא היווה השראה לציירים ואינטלקטואלים שרצו להיות במחיצתו וללמוד ממנו, בזכות היכרותו המעמיקה עם תחומים רבים כמו אמנות, פילוסופיה, שירה, אסטרונומיה וארכיטקטורה, ולא פחות מכך, רגישותו שסייעה לו להבין את נבכי הנפש.

עבודותיו של פוסן שהתמקד בציורים בעלי נושאים דתיים ומיתולוגיים, מסמלות סדר, היגיון, בהירות והן עד היום מהוות השראה. 

הציור ״ההשראה של המשורר״ מתאר את אפולו, העומד להכתיר משורר הכותב בהשראתו, מלווה בתינוקות-קופידונים ובאחת המוזות. כמה חוקרים העלו את ההשערה שהמודל של המוזה, המזוהה לעתים קרובות ביצירות אחרות מתקופה זו של פוסן, הינה אשתו.

הצעיר מימין הכותב בהשראתו של אפולו הוא אולי וירגיליוס, מחבר המטמורפוזות, האישה העומדת משמאל תהיה קליופ, מוזה של רהיטות ושירת גבורה. הציור מראה את הקשר הקרוב שהיה בתקופה זו בין האמנויות השונות וחיזק את מעמדו של פוסן כצייר שהוא גם משורר. 

הציור הנפלא הזה מוצג במוזיאון הלובר בפריז.

בתקווה שנוכל לנסוע לראותו שוב בקרוב.
שלכם בידידות,
ריקי שחם

 

14 thoughts on “ההשראה של המשורר

  1. ציור כל כך יפה. ראיתי תערוכה של פוסן לפני כחמש שנים בלובר, הוא כמו צייר את נופי גן עדן…

  2. מאד מעניין הקשרים של כל הדמויות בציור, וזה ניכר במבטים של כל אחד ואחת מהם.
    לאן המלאך מסתכל, לאן האישה מימין, לאן הילד הקטן…וכו’.
    סוג של קשר מיסטי….?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *