היפוליטוס

ריקי שחם מדריכת טיולים

חושבים שהבעיות במשפחה התחילו לפני דורות מספר? אז תחשבו שוב.

סיפורו של היפוליטוס הוא אחד מסיפורי ה״פלוטקס״ הידועים במיתולוגיה היוונית.

בנם של תזאוס הגיבור, בן חסותו של פוסידון ושל היפוליטה, מלכת האמזונות שאמו החורגת פיידרה, ניסתה לפתותו. כשהדבר לא עלה בידה, העלילה עליו באוזני אביו כי ניסה לפגוע בכבודה. כתוצאה מכך, תזאוס האמין לאשתו, גירשו מעל פניו והתפלל בפני פוסידון לנקום.

היפוליטוס יצא לגלות אך זמן קצר לאחר שהחל את מסעו, שור אימתני שהגיח מן הים לקריאתו של פוסידון, הבהיל את הסוסים המושכים במרכבתו של היפוליטוס. הסוסים נרתעו לאחור, היפוליטוס הושלך מעל המרכבה ונגרר אל מותו.

למרבה המזל, אסקפליוס, בנו של אכרון, אחד מארבעת הנהרות הזורמים מתחת לפני האדמה, הקים אותו לתחיה ודיאנה, ארטמיס צירפה אותו לאלים המשניים בחשיבותם. 

סיפורו של היפוליטוס היווה בסיס לטרגדיה יוונית עתיקה מאת אוריפידס, אשר הוצגה לראשונה בפסטיבל הדיוניסיה של אתונה העתיקה בשנת 428 לפנה”ס,

את הציור ״מותו של היפוליטוס״ מעשה ידיו של פיטר פול רובנס (1577-1640), ניתן לראות במוזיאון פיצוויליאם, אשר בקיימברידג’ אנגליה. ​​המוזיאון מציג פריטי אומנות עשירים ומגוונים מאוד, הכוללים עמים ותרבויות רבות והוא מומלץ מאד.

רובנס היה אמן פורה שחתום על כ -1400 יצירות, אך יצירות רבות נוספות הופקו על ידי בית המלאכה שלו, בו פעלו תלמידיו. חלק ניכר מיצירותיו של רובנס עוסקות בסצנו מהמיתולוגיה היוונית, זה אחד מציורי השמן היחידים שלו שבוצעו על נחושת ולא על קנבס. 

 

שימרו על עצמכם.
שלכם בידידות,
ריקי שחם

8 thoughts on “היפוליטוס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *