משולש אהבים

ריקי שחם מדריכת טיולים

במיתולוגיה היוונית, קירקה היא בתו של הליוס, אל השמש, שהיתה אלה-קוסמת רבת כוח. בפרט, נודעה ביכולתה להפוך בני אדם לחיות וכן ביכולתה לרקוח סמים ומשחות, בהכירה את הסגולות המאגיות של צמחים, בעלי חיים וכלל יסודות הטבע.

גלאוקוס היה דייג מבויאוטיה, חבל ארץ היסטורי במרכז יוון שהפך באמצעות עשב פלאים לאל ים בן אלמוות, היודע לנבא עתידות. לפי אובידיוס, גלאוקוס חיזר ללא הצלחה אחר סקילה, נערה יפה שלא נענתה לחיזוריו. בצר לו, פנה גלאוקוס אל קירקה בבקשה שתרקח לו שיקוי קסם, כדי שסקילה תאהב אותו בחזרה. אך קירקה התאהבה בגלאוקוס בעצמה, וסירבה לבקשתו. גלאוקוס לא נענה לחיזוריה של קירקה והשיב שקודם יצמחו עלים ירוקים במעמקי הים, או אצות על פני האדמה בטרם יאהב אישה אחרת.

כשנוכחה קירקה שגלאוקוס מבכר את פינה של סקילה על פניה, היא הגיעה אל מפרצון קטן בים שבו נהגה סקילה לרחוץ והטילה במים שיקויים וכך היא הפכה את המתחרה שלה למפלצת ים מכוערת. סקילה היפה הפכה מפלצת נוראה ששכנה במערת סלעים והטילה אימה על כל הספנים שחלפו על פניה, כולל אודיסאוס שנאלץ להשקיף על חלק מאנשיו אשר הניפה אל על ופיצפצה את גופם בעודם באוויר.   

מאחר שנראה כי בשם סקילה חבויה המילה היוונית סקילאקס, שמשמעותה כלב צעיר, הוצגה סקילה לעיתים כאישה שממותניה צומחים גופי כלבים. וזהו ההסבר מדוע בציור מופיעה חבורת הכלבים. 

הציור של רובנס משנת 1636 מוצג במוזיאון לאומנות יפה בעיר באיון (צרפתית: Bayonne, אוקיטנית ובסקית: Baiona) בדרום מערב צרפת. העיר היא חלק ממחוז הפירנאים האטלנטיים שבחבל אקיטן החדשה, לא רחוק מעיר הקיט ביאריץ.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

7 thoughts on “משולש אהבים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *