קירקה בוורסאי 

ריקי שחם מדריכת טיולים

שלום לכם וראשית הרשו לי לברך כל אחד ואחת מכם בשנה טובה, שתהיה זו שנה של בריאות וחופש המחשבה והתנועה, שנוכל לבקר ולטייל יחד בעולם וליהנות מיופיו, ללמוד אותו ולא פחות מכך, להוקיר אותו ולשמור עליו. 

והפעם אני מקדימה את המאוחר ומספרת לכם על תוכניותיי, בכל זאת שנה חדשה וכתמיד הלב מתמלא תקוות וציפיות להתחדשות. אני וקבוצת מטיילים שמים את פעמינו בחול המועד סוכות לאחד המקומות האהובים עליי בעולם – צרפת, והפעם הטיול שלנו יתחקה אחר מלכי ומלכות צרפת לדורותיהם, נבקר בארמונות הרבים הפזורים בארץ זו, ננסה להבין את השפעת המלוכה על התרבות והאומנות הצרפתית העשירה. 

נתחיל בארמון המפורסם מכולם, ארמון וורסאי: בשנת 1660, לואי ה-14 הידוע בכינויו ״מלך השמש״ חיפש מקום שקט להתגורר בו מחוץ לפריז הסואנת, אך ביכר מקום קרוב שיאפשר לו להמשיך לנהל את המדינה. 

הוא בחר בבקתת ציד קטנה בעיר וורסאי הסמוכה, שבנה סבו, לואי ה-13, ופנה לארכיטקט לואי לה וו שהרחיב את המקום, בעזרתם של מעצב הפנים שארל לה ברון ומתכנן הגנים אנדרה לה נוטרה. 

לואי ה-14 עבר להתגורר בוורסאי ב- 1682, אם כי עבודות הבנייה בארמון הושלמו רק בשנת 1688.

מטרתו של לואי ה-14 הושגה, והארמון היווה את מרכז השלטון של צרפת והפך לנכס אסטרטגי בינלאומי ראשון במעלה – הארמון סימל את עושרו וכוחו של המלך. לואי הפך למלך רב העוצמה בכל אירופה ומושא לקנאה, ומלכי כל המדינות השכנות ניסו ליצור העתקים של ארמונו המפואר.

עד ימינו, על אף המהפכה הצרפתית עקובת הדם, מהווה הארמון אכסנייה לאינספור יצירות אומנות מכל סוג שהוא.

הפסל אותו בחרתי להציג הוא פסל שיש של קירקה, אשר ממשיכה לרתק את דמיוני. 

האלה-הקוסמת רבת ההשפעה, אשר ידעה את סגולות כל החומרים בטבע והפכה בני אדם לחיות, מוצגת בוורסאי באמצעות הפסל משנת 1685, מעשה ידיו של הפסל הצרפתי Laurent Magnier, המציג את האלה היפה ללא קישוטים למעט נזר עלי דפנה לראשה. תוכלו לראות זאת באתר ורסאי:
https://sculptures-jardins.chateauversailles.fr/notice/notice.php?id=367

נותרו מספר מקומות לטיול שלנו, יוצאים ב-22 בספטמבר וחוזרים ב-29. מוזמנים ליצור עימי קשר דרך המייל rikishaham78@gmail.com ואשתדל לענות בהקדם.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

 

7 thoughts on “קירקה בוורסאי 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *