דוסו דוסי

ריקי שחם מדריכת טיולים

דוסו דוסי (1489-1542), או בשמו האמיתי ג’ובאני די ניקולו דה לוטרי, היה צייר רנסנס איטלקי אשר הושפע מן הציור הוונציאני, ובפרט מן האומנים הגדולים ג’ורג’ונה, טיציאן ורפאל. משנת 1514 היה אמן החצר של דוכסי פרארה ומודנה, שביקשו לבסס את חצרותיהם כמרכז אמנותי. אחיו בפטיסט עימו שיתף פעולה תכופות, היה תלמידו של רפאל. הצייר היה ידוע בזכות משיכתו לשימוש בסימבולים וביצירותיו סביב נושאים מיתולוגיים, אשר קיבל מהם השראה. 

קירקה הוא ציור שמן על בד המתוארך ל- 1518, מידותיו 172 על 153 ס”מ. האלה הקוסמת רבת הכוח, לבושה בכחולים ואדומים מלכותיים, שהיו צבעים יקרים מאוד ונדירים באותה תקופה. הדמות הנשית היפה עם טורבן, הבולטת בציור בנוכחותה המרשימה, מחזיקה, מוט דמוי לפיד אותו היא מחממת, ובידה השנייה לוח הנושא כשרטוט קבלי. בציור משמאל תלויות על העץ דמויות עובריות ומתחתן ניצבים בני לוויתה, בעלי החיים – אולי הפכו כאלה בכישוף. לצד הבגדים היפים, מוטל על הארץ גם שריון כסוף, עוד רמז המעיד על עוזה של הדמות. פן מעניין נוסף בעבודתו זו של דוסי הוא הנוף הפרוש ברקע של קירקה.  

הציור מוצג בגלריית בורגזה (באיטלקית: Galleria Borghese) המצויה ברומא, ובה אוסף של אמנות ופסלים שנאסף על ידי הקרדינל שיפיונה בורגזה.

ממליצה לכם מאד לבקר בגלרייה שכן בורגוזה היה אספן בעל טעם אנין במיוחד והאוסף כולל עבודות של קאראווג’ו, טיציאן, רפאל, פטר פאול רובנס, אנטוניו דה קורג’ו, ברניני ועוד.

שלכם בידידות,
ריקי שחם 

 

7 thoughts on “דוסו דוסי

    1. תודה דבורה יקרה, ולכל מי שכתב לי מייל, לצערי אנחנו כבר בתפוסה מלאה. אעדכן לגבי הפעם הבאה. חג שמח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *