Le Feu

ריקי שחם מדריכת טיולים

חברים יקרים,
אני חזרה בביתי המשקיף למפרץ חיפה, לאחר עשרה ימים בצרפת. 

לא בכדי צרפת היא יעד התיירות מהמובילים בעולם: תרבות, גסטרונומיה, אדריכלות, טבע מגוון ויפה, אופנה … המוזיאונים הנפלאים, הצ׳ארם בכל פינה. ובקיצור, אני מודה שהיה לי קשה לבחור על מה לספר קודם…. 

ובכל זאת – ליון, העיר השנייה בחשיבותה לאחר פריז, והיא גם אחת הערים היפות, הצבעוניות, התוססות והקולינריות בהן ביקרנו. 

ליון הוקמה בשנת 43 לפנה”ס כמושבה רומאית על יד קצין בצבאו של יוליוס קיסר, במקום שבו היה מבצר קלטי. עד מהרה הפכה לוגדונום למרכז מסחרי, תחבורתי ואדמיניסטרטיבי הודות למיקומה האסטרטגי בהתמזגות שני נהרות ראשיים. במלחמת העולם השנייה הייתה ליון לב ליבה של המחתרת הצרפתית. לאחר המלחמה התאגדה ליון עם פרווריה ונוצר המטרופולין השנייה בגודלה בצרפת, ובה מוסדות תרבות, מערכת תחבורה, ותשתית תיירותית מהדרגה הראשונה. אונסק”ו הכריז ב-1998 על מרכז העיר העתיקה כאתר מורשת עולמית.

המוזיאון לאמנויות יפות בליון במנזר סן-פייר-לה-נון, הידוע יותר בשם ארמון סן-פייר, נחשב כבר שנים רבות לאחד המוזיאונים היפים בצרפת. 

המוזיאון נפתח בשנת 1803 ואוספיו כוללים בין השאר, עבודות ארכיאולוגיות והיסטוריות ממצרים העתיקה, האימפריות של יוון ואיטליה, מימי הביניים וכן אובייקטים מתרבות האסלאם ומהמזרח הרחוק. במאה ה19 מוזיאון ליון היה גם אחד הראשונים באירופה שהעז לפנות לאוונגרד של התקופה, במיוחד עם הצגת עבודותיו של פול גוגן. במהלך המאה העשרים, מדיניות זו נמשכה והמוזיאון התחיל לארגן תערוכות שאפתניות של אמנות מודרנית.

היום, מציג המוזיאון לציבור כ -700 ציורים ו 1,300 פסלים והוא אכסניה לאחד האוספים העשירים ביותר של יצירות אמנות באירופה.

התמונה אשר בחרתי להביא בפניכם היום נקראת ״Le Feu״ או בעברית ״האש״ מעשה ידיו של הצייר הפלמי יאן ברויגל האב משנת 1606, תמונה שהיא אחת מסדרת ״ארבעת היסודות״ אוויר, מים, אדמה ואש. 

במרכז הציור, וולקן אל הנפחים והאש בסדנת העבודה שלו ואשתו ונוס, מאחוריהם, הנפחים עסוקים במלאכתם. ריבוי החפצים המגוונים ביותר המוצגים כאן בשפע כאן, מתוארים לניואנסים במכחול קפדני ומייצרים חיבורים אלגוריים בין קוסמולוגיה עתיקה לעושר משאבי טבע, כאשר פריטי השריון וכלי המתכת מייצגים את אלמנט האש.

יאן ברויגל מציג בציור את כשרונו כמיניאטוריסטי בייצוג חפצים מתכתיים, שברי שריון, כלי נשק, אגרטלים, תכשיטים, כוסות שתייה, כלים וקדרות. כושר ההמצאה של הצייר נראית בלתי מוגבלת והדיוק בעיבוד הפרטים קשור בהתבוננות מדוקדקת של ההשתקפויות המתכתיות. החפצים נערמים, מצטברים, ומשרים רושם של שפע. הציור מבוסס על גווני חום כתום, הממחיש את נושא האש.

הנה סרטון מטה, בו תוכלו להתרשם משיטוט במוזיאון לאומנויות היפות שבליון.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

 

11 thoughts on “Le Feu

  1. אני נהנית לקרוא בבלוג שלך ריקי, ממש מעניין ומרחיב ידע. ואני כל כך אוהבת את הבחירות שלך, תודה!

  2. ציור יפהפה והמקור מפעים עוד הרבה יותר וההסברים שלך שהפכו את הכל לכל כך מוחשי. טיול שהיה חוויה חד פעמית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *