טיול ב-Château du Clos Lucé

ריקי שחם מדריכת טיולים

קלו לוסה (בצרפתית: Clos Lucé) היא בית אחוזה בעיירה אמבואז, בעמק הלואר, עמק טירות המלכים בלב צרפת המשתרע לאורכו של הקטע המרכזי של נהר הלואר, הארוך בנהרות צרפת. האזור מכיל מוקדי תרבות ואדריכלות, ערים, כפרים וטירות שנבנו בידי אצולת צרפת ומלכיה לאורך הדורות טרום המהפכה הצרפתית. 

האחוזה קלו לוסה ממוקמת כקילומטר דרומית לארמון אמבואז (Château d’Amboise), ושני האתרים מקושרים זה לזה בתעלה תת-קרקעית. בימי הביניים (1214-1471), האחוזה הייתה שייכת למשפחת האצולה אמבואז שתרמה למקום את שמה. המקום נקנה על ידי המלך שארל השמיני בשנת 1490 ולאחר מכן הפך למעון התענוגות של מלכי צרפת. המלך הפך את המבצר מימי הביניים לטירת תענוגות, תכשיט טהור של אדריכלות גותית, עבור אשתו, המלכה אן מברטן. 

בשנת 1516, הזמין המלך פרנסואה הראשון את לאונרדו דה וינצ’י לאמבואז. המלך, המוקסם מכישרונו של ליאונרדו דה וינצ’י, כינה אותו “הצייר, המהנדס והאדריכל הראשון של המלך”.

הוא מציע לו את להתגורר ב-Château du Clos Lucé הממוקם ליד הטירה המלכותית של אמבואז. ליאונרדו קיבל את ההזמנה ושהה בשאטו דו קלו לוסה בשלוש השנים האחרונות לחייו ועבד על פרויקטים רבים עבור מלך צרפת, מוקף בתלמידיו. במקום הוא קיבל אורחים מכובדים, שגרירים, אדריכלים ואומנים עליהם השפיע רבות, אביא לדוגמא את האדריכל דומיניק דה קורטונה הידוע, לימים האדריכל שיבנה את הטירה המפורסמת של שאמבורד.

מעבר תת קרקעי המחבר בין שאטו דו קלו לוסה והטירה המלכותית של אמבואז איפשרה למלך וללאונרדו לפגוש זה את זה על בסיס יומי. המטרים הראשונים של הגלריה עדיין נראים.

לאחר 10 שנים של מערכת יחסים מרתקת בין ליאונרדו דה וינצ’י ולחצר המלוכה הצרפתית, נפטר המאסטר האיטלקי ב-2 במאי 1519 בחדרו בשאטו דו קלו לוסה. היום משמשת האחוזה כמוזיאון לחייו וליצירתו של הגאון האיטלקי המהולל אשר השפיע כה רבות על הציוויליזציה המערבית. 

בתמונות שלמעלה מוצגת הטירה וכן חדר השינה של לאונרדו, ואני גם מזמינה אצתכם לצפות בסרטון מטה.
שלכם בידידות,
ריקי שחם

9 thoughts on “טיול ב-Château du Clos Lucé

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *