טירת בלואה 

ריקי שחם מדרכית טיולים

הטירה המלכותית של בלואה, הממוקמת במרכז עמק הלואר, היא אחת מהטירות המפורסמות מבין טירות הלואר והיוותה מקום המגורים האהוב על מלכי צרפת בתקופת הרנסנס.

ממוקמת בלב העיר בלואה, כשעתיים נסיעה מפריז, הטירה המלכותית הוקמה לראשונה במאה ה-9,  לא הרבה שרד ממנה והיא נבנתה מחדש במאה ה-13, קירותיה שיכנו מלכים ומלכות רבים דוגמת אנרי ה-2 ואשתו קתרין דה מדיצ׳י, פרנסואה הראשון, לואי ה-12 ורעייתו אן מברטאן ועוד. 

הטירה כיום מורכבת בעיקר משלושה אגפים שבהם מתערבבים הסגנונות הגותי, הרנסנס והקלאסי, אם כי נותרו עקבות לטירה מימי הביניים והיא מהווה דוגמא לאבולוציה של האדריכלות במשך מאות שנים. 

הטירה ננטשה על ידי לואי ה-14, לטובת ארמון וורסאי ומאז הטירה נותרה לא מאוכלסת. לואי ה-16 ראה בה “טירה שאינה מועילה לכלום למעט למכירה״ אך בשל מחירה הגבוה, נשארה ללא קונה.

בזמן המהפכה הצרפתית, הטירה הייתה נטושה והמהפכנים שרצו לחסל כל שריד של מלוכה בזזו אותה על ידי ריקונה מרהיטיה, הפסלים והאביזרים האחרים שלה. שיקום הטירה החל בשנת 1845 ומאז היא נחשבת אנדרטה היסטורית ומוצגות בה יצירות אומנות ורהיטים הלקוחים מתקופות שונות לאורך ההיסטוריה הצרפתית. 

אחד הציורים היפים בטירה הוא ״חטיפת אירופה״ מאת הצייר המנייריסט ז’אן קוזין הבן (1536-1596) יליד בורגון. 

הסיפור הלקוח מן המטמורפוזות של אובידיוס, מתאר את זאוס מלך האלים, שהוקסם מאירופה, והחליט לפתותה, לשם כך הפך עצמו לשור לבן. כאשר אירופה והמשרתות שלה ליקטו פרחים, היא ראתה את השור, התפעלה מיופיו והחלה ללטפו ואף טיפסה על גבו. זאוס השובב ניצל את ההזדמנות, והחל דוהר אל הים וכשהיא על גבו, שחה עד האי כרתים. שם התגלה אליה בדמותו האמיתית והפך את אירופה למלכה הראשונה של כרתים.

בלינק שמתחת, תוכלו לערוך סיור דיגיטלי בטירה.
שלכם בידידות,
ריקי שחם 

8 thoughts on “טירת בלואה 

  1. מדבר אלי מאד הציור הזה, נראה שרב הנסתר על הגלוי בכל מה שקשור במיתוס על חטיפת אירופה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *