ושוב פאריס

ריקי שחם מדריכת טיולים

חברים יקרים, אני שוב לפאריס, עם קבוצה קטנה ואיכותית, שוחרת תרבות ואומנות ואני מודה ומתוודה שבכל פעם אני מגלה עוד טפח של העיר שאני כה אוהבת.

הפעם בחרתי להביא לכם תזכורת מהתערוכה המופלאה של סנדרו בוטיצ’לי במוזיאון ז’אקמאר-אנדרה לאמנות יפה ולאמנויות דקורטיביות, שנמצא ברובע השמיני בפריז. התערוכה היא עד ינואר ופשוט שווה לקחת מטוס אפילו לסוף שבוע קצר, רק כדי לראות אותה. 

הקוראים הוותיקים מביניכם, בוודאי זיהו בתמונה את הסיפור המיתולוגי ״משפט פאריס״.

בעת הריונה, האקבה אמו של פאריס חלמה כי היא מביאה לעולם תינוק המעלה באש את טרויה כולה, וכך על פי עצתו של מפענח חלומות, הושאר פאריס לאחר לידתו על רכס הרים כדי לנסות למנוע את רוע הגזירה. עד מהרה מצאה את התינוק היפה דובת הרים אשר היניקה אותו והוא גדל ונעשה לילד חזק ויפה מאד. הוא גדל בין הרועים והפך להיות חלק מהם, אמיץ ונאמן.

יום אחד בעודו רועה את הצאן בהרי האידה שליד טרויה, פגש בנימפה אוינונה, בת לוויה של האלה ארטמיס, והיא זו שסיפרה לפאריס אודות זהותו האמיתית. 

לפי הסיפור, זאוס ערך משתה לכבוד נישואיהן של פלוס ותטיס, לעתיד הורי אכילס. הוא זימן את כל אלי האולימפוס, למעט אריס, אלת המחלוקת, הידועה היתה במיזגה מחרחר הריב. אך לא אלה כאריס תוותר על אירוע שכזה וכך הסתננה בהיחבא למסיבה והטילה תפוח עשוי זהב עליו היה כתוב ״ליפה מכולן״ במטרה להסית את האלות לכדי ויכוח מי הכי ראויה לתואר. 

פאריס האומלל, נסיך טרויה, אשר אז עוד חי בהר אידה, זומן אל החתונה כשופט עליו הוטל להכריע מי האלה היפה מכולן. שלוש האלות הגדולות ניסו לשחד מיד את פאריס כדי שיבחר בה: הרה, אשתו של זאוס, הבטיחה לו כוח פוליטי ושליטה, אתנה, אלת החוכמה והמלחמה, הבטיחה לו יכולת וחוכמה של לוחם דגול ואלת האהבה, אפרודיטה הבטיחה לו את האישה היפה בעולם, הלא היא הלנה מספרטה. פאריס, בחר בסופו של דבר לתת את תפוח הזהב לאפרודיטה.

שנים חלפו, הנבואה נשתכחה מבני העיר ופאריס שב לטרויה. השמחה על שובו של הנסיך הצעיר הייתה גדולה. פאריס יצא למסעות שם הגיע לספרטה ופגש לראשונה את הלנה, היפה בנשים.

להלנה היו מחזרים רבים מספור אך היא בחרה לבסוף במנלאוס, מלך ספרטה, והם נישאו. פאריס שלא וויתר על בחירת ליבו, התגנב לארמונה וחטף את הלנה ולקחה עימו חזרה לטרויה. היוונים לא יצאו למלחמה בכדי להשיב את הלנה לבעלה. כך החלה אחת המלחמות הידועות בהיסטוריה. 

מהרו לתערוכה הנפלאה הזאת של אחד מגדולי הציירים והאומנים בכל הזמנים.
שלכם בידידות,
ריקי שחם

7 thoughts on “ושוב פאריס

  1. תודה ריקי, לא הכרתי ציור זה של בוטיצ׳לי, לכל הדעות, אחד האומנים החשובים בתרבות המערבית.
    ובכלל ממליץ מאד על מוזיאון ז’אקמאר-אנדרה, הצצה נדירה לאורח החיים של בני המעמד הגבוה בפריז היפה של הבל-אפוק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *