קדוקאוס

ריקי שחם מסריכת טיולים

בנסיעתי האחרונה לוורסאי לא יכולתי שלא לראות את מטהו של האל הרמס עם שני נחשים שזורים סביבו בהרבה מהיצירות. רציתי לרענן את זכרוני על המשמעות שלו וחשבתי לשתף…

האל הרמס נושא שרביט קסמים או מטה הנקרא קדוקאוס. המטה מתואר כמקל פשוט כרוך בנחשים עם כנפיים נובטות מהצדדים וכדור בחלק העליון.

הרמס, אל אהוב על היוונים ואחד משנים עשר האלים האולימפיים הגדולים, היה שליח ומביא חלומות הן עבור האלים והן עבור בני האדם. הרמס היה גם מרגל, גנב ותמיד מוכן למעשה שובבות. הוא היה נכון לעזור לרבים מהגיבורים המפורסמים ביותר של יוון העתיקה והוביל נשמות של מתים לעולם התחתון. 

באמנות, הרמס מזוהה על ידי קדוקאוס, כובעו רחב השוליים, גלימתו וסנדליו המכונפים. באמנות היוונית המוקדמת מתואר הרמס כאדם בוגר מזוקן. מאוחר יותר הוא מצטייר כנער יפה. 

עוד זווית מעניינת על הרמס, הוא ממלא לעתים קרובות את תפקיד ה״פסיכותרפיסט״ כאשר הוא צריך להדריך נשמות או אנשים דרך קטעים משמעותיים בחייהם, כאשר הם מתמודדים עם אתגרים חדשים. הרמס עשה זאת עבור אודיסאוס, והופיע רגע לפני שהוא נאלץ להתמודד מול קירקה, הקוסמת שהפכה גברים לחזירים, והעניק לאודיסאוס פיתרון שמכיל תובנה והגנה. 

מטהו המסורתי של הרמס, קדוקאוס, שהוא גם אחד מסמליו, הוא מטה מכונף, שעליו כרוכים שני נחשים, זה לעומת זה. משערים שמקורו של הסמל במסופוטמיה של המאה ה-26 לפנה”ס. בספר במדבר מופיע לראשונה בתנ”ך נחש הנחושת, סמל דומה למטהו של הרמס. עם עליית האימפריה היוונית הפך המטה לסמלו של האל הרמס, שליח האלים, אסטרולוג ומרפא, מגינם של הסוחרים. כיום מטהו של הרמס מקושר לרוקחות ולרפואה. עם זאת, הסמל הרפואי העתיק יותר הוא מטה אסקלפיוס, עליו מלופף נחש אחד, והוא סמלם של הרוב המכריע של ארגוני הרופאים והרוקחים כיום.

הפסל המוצג בראשית העמוד הינו פסל שיש המוצג במוזיאון הלובר. זהותו של הפסל אינה ידועה. 

רק בריאות לכולכם.
שלכם בידידות,
ריקי שחם

8 thoughts on “קדוקאוס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *