פיקאסו

ריקי שחם מדריכת טיולים

״אם כל הדרכים שעברתי בחיי היו מסומנות ומחוברות לקו, עשוי היה להתקבל מינוטאור״ (פאבלו פיקאסו).

למרות שהיה אחד מהמודרניסטים החדשניים ביותר בהיסטוריה, פיקאסו היה עסוק במסורות מורשתו הספרדית על הטקסים והנרטיבים העתיקים של מולדתו הים תיכונית.

כמי שנולד בעיר הנמל הדרומית מאלגה ב-1881, פבלו הצעיר היה חובב הדרמה של מלחמת השוורים; מטדורים, פיקאדורים, סוסים ושוורים היו נושאים שחוזרים על עצמם בכל שלב בעבודתו, מציורי ילדותו המוקדמים ועד כמה מציוריו האחרונים. 

בשנות השלושים של המאה ה-20, בתקופה של תהפוכות וסכסוכים אישיים, החל פיקאסו ליצור יצירות נרטיביות רומזות בשלות לפרשנות סוריאליסטית, והחדירו לקרב התיאטרלי של הקורידה אלמנטים מיתיים של העת העתיקה. הסינתזה שלו למיתוס המינוטאור, פולחן השור הספרדי והפרטים האינטימיים של חייו הפרטיים הובילו ליצירת ציורים, פסלים, ספרים מאוירים, שירה, עיצובי תפאורה, קרמיקה ויצירות מופת כמו הגרניקה (1937). 

לאחר חזרתו של פיקאסו לחיות לחופי הים התיכון לאחר מלחמת העולם השנייה, עבודתו תמשיך להיות ספוגה במיתולוגיה ומלחמות שוורים עד סוף ימיו. תיאוריו של פיקאסו של המינוטאורים והמטאדורים מספקים מפתח לחקירה ביוגרפית של יצירה שהוא התוודה כאילו יצר יומן. 

פיקאסו הוקסם מהאגדה על המינוטאור, המפלצת שהגיבור תזאוס הרג במבוך כרתים. הוא ראה במינוטאור אווטאר של עצמו – מסוכן, דורש הקרבת קורבנות אדם, מוכן להרוג את מי שקרא עליו תיגר או שיעמוד בדרכו, ויחד עם זאת קורבן ידוע מראש. נראה שהוא ראה את עצמו כשני הגיבורים במלחמת השוורים הספרדית: גם השור שנהרג וגם המטדור שיש לו, בתורו, סיכוי טוב להיהרג. מלחמת השוורים היא נושא נוכח תמיד ביצירתו, לא רק משום שהיה אוהד נלהב שביקר לעתים מזומנות בקורידה, אלא גם משום שהוא עשה בה שימוש כמטאפורה לתשוקות החייתיות המניעות את ההתנהגות האנושית. הוא תיאר את עצמו לא פעם כשור או כמינוטאור, וראה במידה רבה במלחמת השוורים טקס מיני. 

סדרת ההדפסים של וולאר, הוצגה לראשונה במלואה במוזיאון ישראל שבירושלים, לפני מספר שנים, והציגה 100 הדפסים שפיקאסו יצר במשך שבע שנים לאמברואז וולאר, אספן האמנות והגלריסט שייצג אותו בתחילת דרכו. 

הציור מינוטאור מלטף אישה ישנה, הינה עבודה אחת מן הסדרה “וולאר”. ממליצה בחום.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

13 thoughts on “פיקאסו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *