פניאס

ריקי שחם מדריכת טיולים

לכבוד יום העצמאות שחל השבוע, עוד ביקור באחד המקומות המעניינים בארצנו היפה. iהפעם ברמת הגולן, שוכן לו ה״בניאס״ אתר ארכאולוגי למרגלות הר חרמון, בו נמצאים שרידיה של עיר קדומה שהתקיימה בתקופות שונות לאורך ההיסטוריה והגיעה לשיא פריחתה בתקופה הרומית. 

בתקופה ההלניסטית נקרא המעיין פניאס, על שם האל פַּאן, אל הרועים ועדריהם ומייצג גם את המוזיקה הפסטורלית והשעשועים. ראו בו האנשה של הטבע, שמצד אחד מושך ומפתה בסגולותיו המרגיעות, אבל עשוי להתחלף בזמן קצר לסוער ומסוכן. 

פאן מוצג כ”סאטיר” – יצור בעל חצי גוף תחתון של תיש וחצי עליון של אדם עם קרניים וזקן תיש, רב און ורודף נשים גדול מאין כמוהו, שבילה את רוב זמנו ברדיפה אחרי הנימפות. פאן היה נערץ על ידי היוונים הקדמונים כאל הפוריות, אל של אזורים כפריים מבודדים, שכן היה חי במקומות שוממים, הרים, חורשות ויערות. כמו כן, הוא סימל ניצחון בקרב, שכן נאמר שהיה מעורר בהלה בקרב האויב.

קיימות גרסאות רבות לסיפור לידתו של פאן, אחת מהן היא שפאן הוא בנם של האל הרמס ובת התמותה פנלופה. הוא נחשב אל הפוריות. היה נגן נפלא, המפיק מחלילו נעימות ערבות כשירת הזמיר. 

השם בניאס הוא שמו הערבי של האתר. מעבר להיותו אתר ארכיאולוגי, במקום שוכן מפל הבניאס שהוא המפל בעל עוצמת הזרימה החזקה ביותר בישראל, מעל זרם המים השוצף כל ימות השנה נמתח שביל תלוי המאפשר הליכה בסמוך למים השוצפים וכן שרידים ארכיטקטוניים רומיים וצלבניים. 

בחזית מערת הבניאס נמצאות חמש גומחות החצובות במצוק, שרידי מקדש שבנה המלך הורדוס לכבודו של פאן במאה השנייה לפנה״ס. 

בסרטון מטה תוכלו להתרשם מיפי המקום באמצעות צילום אווירי של האתר.
שלכם בידידות,
ריקי שחם

10 thoughts on “פניאס

  1. הי ריקי, אשמח לבדוק איתך הדרכה של טיול פרטי לכבוד יומולדת של אבי בן ה80 בחודש ספטמבר. תוכלי לחזור אלי בבקשה לכתובת המייל ?

    1. שלום דורון יקר,
      תודה על פנייתך. אעביר לך פרטים בקרוב, יש מספר טיולים בארץ ובחו״ל שעל הפרק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *