מרקורליה

ריקי שחם קיסרית מטיילת

מרקורליה (בלטינית: Mercuralia) הוא חג רומי, שנחגג ב-15 במאי, לכבודו של מרקוריוס, אל הסוחרים, המסחר והרווח (המזוהה כהרמס במיתולוגיה היוונית) . בחג זה, נהגו הסוחרים להתיז מים על ראשיהם, ספינותיהם, סחורותיהם ועסקיהם כדי להבטיח הצלחה. 

הציור מרקורי וארגוס (1636 – 1638) הוא ציור שמן על בד מאת הצייר פטר פאול רובנס המוצג במוזיאון הפראדו שבמדריד. הציור מתייחס למיתוס של מרקורי, ארגוס ואיו, מתוך המטמורפוזות של אובידיוס.

יופיטר (זאוס) מתאהב בכוהנת איו. הרה, אשתו מתמלאה קנאה, כשהיא מגלה את הרומן. יופיטר הופך את עצמו לשור ואת איו לפרה יפה ולבנה על מנת להסתתר מפני זעמה של הרה. הרה מבינה את התעלול של בעלה, רודף השמלות, ודורשת לקבל לידיה את הפרה. כדי לוודא שהרומן ביניהם תם, הרה שמה את איו תחת משמרתו של ארגוס הענק, בעל מאה העיניים, אלא, שיופיטר מצווה על בנו הערמומי מרקורי לשחרר את איו באמצעות תחבולותיו הידועות. מרקורי, מחופש לרועה צאן, מקסים את ארגוס בשירי ערש, מפיל עליו שינה עמוקה ואז עורף את ראשו. הרה בקנאתה, מפקחת על צעדיה של איו וממשיכה לרדוף אותה בכל רחבי תבל. את עיניו של ארגוס המת נטלה הרה והשתמשה בהן לעיטור זנבה של הציפור המקודשת לה, הרי היא הטווס.

שלכם בידידות,
ריקי שחם 

5 thoughts on “מרקורליה

  1. כל פעם שאראה טווס, אזכר בסיפור הזה. ובכלל המיתולוגיה היוונית היא מרחב של דימיון אינסופי.

  2. הייתי במוזיאון של רובנס באנטוורפן, בעיני אחד האומנים הגדולים שחיו אי פעם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *