יונו

ריקי שחם מדריכת טיולים כת קיסרית

השבוע שאל אותי איתן, נכדי בן השמונה, שחגג יום הולדת: ״סבתא, למה קוראים לחודש בו נולדתי חודש יוני?״. כל מי שמכיר אותי, יודע שרגעים כאלה ממלאים אותי אושר, הזדמנות להעביר ידע עתיק וחשוב לדור הצעיר. לא מובן מאליו, בדור הטכנולוגי שלנו שהכל בו מתרחש על גבי המסך.

אז היום, אני כותבת מה שעניתי לאיתן. 

יונו הייתה מלכת האלים ומגינת המדינה הרומאית, אחת מהאלות החשובות והמכובדות בפנתאון האלים הרומי. 

האלה יונו (מקבילתה של הרה במיתולוגיה היוונית) מגלמת את מחזור הירח והלידה, מגינת הנשים, האמהות, אלת הנישואין. וכיוון שראשית  בתקופה פגאנית בה הקשר בין האדם לאלים היה קרוב ומוחשי יותר, לכל אישה הייתה היונו שלה, “כפילה אלוהית״ שגילמה את הנשיות שלה והגנה עליה.

יונו תוארה כאלה הדורה ונשואת פנים, לראשה נזר מלכות. לעיתים יוצגה עוטה בגדי קרב, שריון וגלימה.

היו לה מקומות קדושים רבים, אך המקום החשוב לה ביותר היה רומא, והיא נחשבה כפטרוניתה של בירת האימפריה, שם כונתה “יונו רגינה” (מלכה). היא הגנה על הכספים והרכוש של העיר, שמרה על התינוקות, במקדשה נשמר מרשם האוכלוסין הרומאי, בו נרשמה הולדת כל ילד.

יונו הייתה בתם של סטורן ואופס, אחותם של יופיטר, נפטון, פלוטו, וסטה וקרס. היא נישאה לאחיה יופיטר (זאוס במיתולוגיה היוונית), ראש האלים, ויחד עמו היא הביאה לעולם את אל המלחמה מארס ואת אל האש והנפחים וולקן. הפרשיות של בעלה הבוגדני והנואף יופיטר גרמו לה להתקפי קנאה נקמנית ורבים מסיפורי המיתולוגיה התפתחו בגלל קנאתה זו. 

החודש השישי בלוח השנה הרומאי, חודש יוני, נקרא על שמה. והחיה המקודשת לה היא הטווס. 

פסל יונו שבראשית העמוד, ידוע גם בשם ״השגחה״, הוא פסל רומי , עשוי שיש, מהמאה ה-2 מרומא, איטליה. ותוכלו לראותו במוזיאון הלובר שבפריז.

שלכם בידידות
ריקי שחם

4 thoughts on “יונו

  1. לא ידעתי שנישאה לאחיה יופיטר..
    יהיה מעניין לשמוע ממך על עוד סיפורי חודשים (-: איזה כייף שאיתן התעניין

  2. לא ידעתי שחודש יוני קרוי על שמה…. היא תמיד הדמות הכי פחות מעניינת באולימפוס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *